| matrix100 a întrebat:

Coronavirusul ii rapune pe cei care au sistemul imunitar mai slab, in categoaria astra intra in proportie mai mare batranii si foarte rar ii rapune pe cei tineri. Exista vreo analiza de sange care sa spuna domne tu ai sistemul imunitar mai slab sau sa spuna tu stai bine cu sistemul imunitar? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, analiza de sânge, numărarea leucocitelor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cate porcarii baga tinerii nostri in ei, stai sa vezi cum incep sa se duca la vale si astia sub 30 acusi... analize nu neaparat, insa poti sa iti dai seama asta pe baza cit de des racesti si cit de repede te refaci, daca ai avut multe infectii, samd. Aud ca s-au facut ceva studii si cica unele grupe sanguine ar fi mai predispuse sa contracteze COVID si sa faca forme mai naspa ca altele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ceea ce a scris GabiDumitrescu îți dai seama dacă îl ai slab.
Se vede și prin analize dar înainte de analize apar chestiile pe care le-a spus el.
Ăia de stau cu sticla de cocacola lângă calculator și mănâncă numai snacksuri și ciocolată habar nu au că riscă un pic, cu virusul ăsta... happy

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia de vorbesti tu au gene bunewinking nu risca nimic din moment ce se simt bine cu cola si cioco.
Aia de sunt bolnaviciosi, predispusi la tot felul de infectii sunt grupu de risc.
Stiu de persoana de o arde sanatos, slab, face miscare, nu fumeaza, nu bea si a avut de la infectii cu paraziti de tot felul pana la TBCwinking plus spondiloze, tendinite and so on si e lunar la medic cu probleme si ca el sunt o gramada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Ăștia de zici tu probabil sunt stresați de crapă și mănâncă ciorbe sănătoase pe la 1 noaptea. Mai sunt și astea de luat în considerare, primul lucru de luat în considerare e stresul.
Bătrânii ăia de-i vezi cu racheta-n gură pe la 98 de ani, pe ăia-i doare-n p*** de aia-s sănătoși. )))
Genele idk.

| Eugen80 a răspuns:

Analizele iti spun daca esti sanatos sau nu. Reactia fiecaruia la Corona este farte diferita. Unii poarta virusul si nu au nici un simptom, altii au foarte slab, iar altii mor in 3 zile.
Nu exista un tip de analiza care sa spuna : tu nu ai nici pe dracu la Corona! Din momentul in care intra virusul, se manifesta diferit si din momentul in care afecteaza plamanii si respiratia, se poate intampla orice!
Deci mananca sanatos, ia si vitamina C, protejeaza-te cu masca si manusi daca ai si cel mai bine, stai in casa!
Ideea este : daca tu scapi sau nu ai nimic, dar imbolnavesti pana la moarte pe cei dragi, mai conteaza ca tu scapi?