| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am 15 ani, sunt baiat, înălțime 1.82 și 63kg. Am început de cifo-scolioza. Întrebarea mea e dacă se poate trata astfel încât după terminarea liceului sa intru la academia de subofițeri. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Da prin sport non-stop înot ciclism...

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate daca mergi al medic sa te trimita la chiropractor sau la un medic sportiv care sa lucreze cu tien si sa te puan sa faci exercitii care iti indreapta coloana.
Apoi, patul in care dormi acasa trebuie schimbat sau eliminat fiindca este prea moale salteaua si nu mai ai voie sa dormi pe ea, trebuind sa dormi pe scandura sau pe o saltea foarte mica si scandura sub ea. Nu, nu glumesc, ai nevoie de orice lucru care-l faci sa fie strict si drept, inclusiv salteaua in care dormi, ori dormi pe podea!

| Amethyst01 a răspuns:

Cel mai bine mergi la kinetoterapie, exercitiile te vor ajuta.