| cipri09 a întrebat:

Salutare, am 17 ani si de 9 zile am varicela, bubitele de pe corp au inceput sa faca cojita, este bine daca fac baie si ies afara ca din cauza unei "afurisite tonguehappy" de varicela am ratat 2 spectacole si o excursie...multumesc, Cipri09

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Baie nu ai voie sa faci, te speli pe bucati fara sa atingi bubitele. Daca faci baie, vei ramane cu urme de la bubite (tipul de cratar). Pentru varicela/pojar se sta cca 3 saptamani. Iesi afara, imbolnavesti si pe altii care nu au avut niciodata boala. Sanatate!

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Lasa ca nu tampesti asa usor, ai internetul si te destinzi. Citesti o carte buna, te uiti la filme, vorbesti singur prin casa laughing tongue, lasa fa-te bine pana dispar toate de pe tine. Sanatate multa! Oricum boala asta o data in viata o faci! Cat e la o varsta mai avansata cu atatea reactii mai nasoale ai.

| HelpMeNow a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! Daca iesi afara cand ai varicela, pe langa ca le dai si celor din jur, nu o sa te mai tratezi
Si eu am avut acum 1 an, m-a tinut 3 saptamani in casa! iesitul afara este cea mai proasta alegere, si nici baie nu ai voie sa faci big grin

| cipri09 explică:

Pfff...dar mie imi incep sa se usuce bubitele si sa imi cada cateva dintre ele...si inca o saptamana de stat in casa e clar ca tampesccrying