| Leatherleader a întrebat:

Salutare. Am 18 ani si am deja probleme cu dantura, am doua masele foarte cariate. Cam cat ar costa sa-mi pun doua masele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Mergi la medic si intreaba. Eu nu inteleg de ce astepti pana iti putrezesc in gura ca sa întrebi cat te costa. Pana ajungi la stomatolog in ritmul asta nu mai ai ce salva... Daca scapi doar cu plomba, te costa 80-150 lei. Daca trebuie tratament de canal se mai adauga de la 150 la 500 lei, in functie de cabinetul la care te duci. Dacă trebuie pivot fibra de sticla, inca 100-200 lei. Daca in loc de plomba iti recomanda coroana dentara, te costa 150-250 cea metalica sau 400-500 lei cea metalo-ceramica. Daca trebuie scoasa măseaua pretul e 80-180 lei. Implantul dentar e in jur de 400 euro, iar coronița pe implant, care se pune dupa minim 6 luni, poate ajunge si la 1000 lei. Eu ti-am dat niste preturi medii. Cu cat megi mai repede la dentist, cu atât ai sanse mai mari sa scapi doar cu tratamente mai putin invazive si mai ieftine!

2 răspunsuri:
| WonderCC a răspuns:

Salut, la carii se pot face altceva, eventual se pune plomba, am avut si eu si inca am 3 plombe si sunt destul de ok, si referitor la pret fiecare doctor are pretul sau, nu ma refer la masele, masele costa peste tot la fel, doar ca manopera difera. Funda?