| VortexLuz a întrebat:

Am auzit de un tratament pentru căderea părului. Mai exact, un gălbenuș de ou, amestecat cu o lingură de gaz și cu o lingură de ulei de ricin. După care dai peste tot in cap la rădăcina părului și stai acoperit cu un badic sau pungă ceva timp de 30 minute. După care te speli si gata! Cică după 2-3 tratamente îți oprește căderea. Oare este adevărat? A mai încercat cineva? Și daca da, ce rezultate a avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Poate impotriva caderii paruluiwinking
Cu galbenus, ulei masline si ricin imi faceam si eu mai demult dar fara gaz, nu as pune gaz pe par si nici nu cred ca e recomandat sa pui asa ceva.
Pe atunci faceam tratamentul asta pentru intarirea firului de par, arata mai bine parul dupa.
Si mie imi cade foarte tare parul dar cred ca o sa ma duc la doctor curand ca deja vorbim de 1 pumn par la fiecare periere sad
Si codita e mai subtire cam cu peste 50% fata de acum 8-10 ani...
Imi fac si eu maine cu galbenus sa vedem dupa o luna facuta saptamanal ce efecte ar mai aveawinking uitasem de masca asta big grin

| VortexLuz explică (pentru alina2k18):

"Impotriva căderii", am greșit eu. Nu e nimic rău în a pune și o lingură de gaz în acest tratament, gazul are și el niște proprietăți care dă părului rezistență. Și nici nu pute cum zic alții, cel putin la mine nu s-a simțit. Eu am 18 ani și sunt baiat. De la un timp nu-mi mai simt părul atât de puternic ca sa zic asa si cand mai bag mana in el, mai scot 2/3 fire, fapt care acum ceva timp nu se întampla. Cand ma spal pe cap, ma tine maxim 2 zile si isi pierde volumul. Si acum ceva timp, ma tinea aproape o saptamana. Si asta ma cam ingrijoreaza.

| Tovarasul a răspuns:

Mie a inceput sa-mi cada parul de la 16 ani, si acum imi cade si am 18 ani. Iti zic eu nu exista tratament pentru asa ceva, nu te mai lua dupa leacuri babesti.

| VortexLuz explică (pentru Tovarasul):

Pai si pana la urma ai chelie sau cum?