| ValyComan a întrebat:

Salutare. Am nevoie de niste raspunsuri urgente. Am mâncat șorici de porc. Problema e că porcul respectiv avea boala numită: trichineloză. Se poate lua din șorici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Da. Exista riscul. Niste analize ar fi indicate sa faci, dar asta nu inseamna ca trichina este in tine( trichina este un vierme care, de-obicei locuieste in muschii animalelor).
Daca simti ca ai o stare trista, un control ar fi indicat.happy
Sanatate.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate, mai ales ca soriciul nu se fierbe suficient (minim 50 de minute). Trebuie sa mergi maine dimineata la un spital de boli infectioase unde vei ramane cateva saptamani internat in carantina.

| mona a răspuns:

Tot ce-i posibil sa se i a, intreaba un medic pentru informatii mai concrete

| DNSK a răspuns:

Da. Orice produs de la porcul infectat prezinta risc. Mergi cat mai repede la un spital de boli infectioase sau daca nu ai in localitate, la orice spital. Trebuie sa primesti tratament corespunzator. Sanatate

| WhiteLife a răspuns:

Nu stiu exact, dar stiu ca trichina (adica viermele care cauzeaza boala) locuieste in muschii animalelor.
Eu sper sa nu fie nimic, dar nut e baza pe mine, deci nue un raspuns sigur, asa stiam (de la scoala).

| Empathizer a răspuns:

Da, se poate lua trichineloza de la sorici. Mergi la spitalul de boli infectioase din zona ta, ca sa primesti tratament cat mai repede. Si pe viitor nu mai consuma produse provenite de la animale neverificate sanitar-veterinar.

| ImiPlacToate a răspuns:

Da se poate ai grija, du-te la doctor, O zi buna