| 2Pac3Furious a întrebat:

Salutare. Am si eu o intrebare legata de ochi. In prezent am 19 ani si astigmatism cu dioptriile -2.50 si -2.75. Intrebarea mea este daca, merita sa fac operatie de micsorare a dioptriilor. As dori la vara sa dau in armata si nu stiu daca pot trece medicalul. Stiu ca trebuie sa am pana in -3, insa pana in luna aprilie sau mai cand va fi medicalul, ma tem ca vor ajunge la -3. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 2Pac3Furious explică:

Acum am văzut că ai 19 ani.

Nu te opera. Dioptriile nu sunt mari.

Încearcă niște suplimente pentru ochi, multe fructe.

Și, am văzut pe net exerciții pentru ochi. Flavius Turcanu. Caută și vezi, poate te ajută.

3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Hmmm.

Grea operație. Nu știu ce vârstă ai, de când porți ochelarii și dacă părinții tăi poartă ochelari.

Operația refractivă se face DOAR după ce dioptriile au stagnat, adică NU mai cresc.
Nu ai de unde să știi când se oprește.

Riscurile operației?
1. Dezlipirea de retină, care e o urgență maximă și necesită operație din nou, altfel se orbește.
2. Creșterea tensiunii intraoculare, care apasă pe nervul optic, ducând la glaucom. Glaucomul este atrofia nervului optic. Vederea pierdută prin glaucom, NU se mai recuperează.
3. După operație s-ar putea să apară din nou. Ce faci? Te operezi ori de câte ori apare?

Operația sună a lux, câteva secunde cu laserul...dar riscurile?

Caută-l pe Dr. Tătaru Călin, Clinica Alcor București, sau mai lucrează și la Buzău.

| 2Pac3Furious explică (pentru 2Pac3Furious):

Deci zici ca daca mananc multe fructe si legume si sa port in permanenta ochelarii, dioptriile ar putea stagna?

| ancaval a răspuns (pentru 2Pac3Furious):

Acuma...dacă faci și exerciții atunci NU trebuie să porți ochelarii. Exercițiie au scopul de a te scăpa de ochelari. Nu știu dacă dă rezultate. Așa am auzit de la alții că ajută.

Dacă mănânci fructe și porți ochelarii, dioptriile pot să NU crească și să rămână așa cum sunt. Ochii bolnavi au nevoie de un ajutor: afinele sunt miracol, dar îți trebuie multe și sezonul e scurt. Cireșe, vișine, cucuruz, morcovi, etc. Toate naturale să fie și NU forțate. Sau comprimate cu vitamine pentru ochi.
Renunță la alcool, cafea, sucuri și țigări, astea afectează vederea.
Pastilele sau alimentația NU te scapă de ochelari, doar te menține la același nivel. Și ăsta e un fel de regim pe viață. Nu de 3 luni.

Operația ajută pe unii, pe alții nu. Riști?
Dacă riști, atunci riscă cu cine trebuie, și anume București!