| Bailando a întrebat:

Salutare,

Exista tratament fara operație cu succes pentru chist pilonidal?
Am vazut ca doctorii indieni practica tratamentul homeopat si chiar il recomanda (ex: silicea)
Daca exista tratament care sa vindece chistul, care ar fi acela?
Exista in Romania? Care ar fi durata de administrare/cat dureaza pana la efecte vizibile?
Ideea este ca nu vreau sa apelez la varianta chirurgicala: este rata mare de recidiva iar recuperarea este lunga si dureroasa.
In momentul de față il tin sub control cat pot cu fucicort/fucidin si ichtiol: le alternez.

Va mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Salutare, nu s-a demonstrat stiintific ca homeopatia ar avea efecte medicale, este doar Efectul Placebo.

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru Werrich):

Da, dar i-a ajutat pe foarte multe