| seby8873 a întrebat:

Cat de complicata e o operatie la un chist pilonidal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| 23partyboy a răspuns:

Nu este o operatie ce presupune vreun fel de risc, anestezia este rahidiana(in coloana) se extirpa chistul si medicul hotaraste daca excizia se va sutura sau nu, nu cred ca mai mult de ora(sigur depinde) DAR va trebui sa urmezi riguros ingrijirile postoperatorii, este o optiune buna, pentru ca abcesele pilonidale remit, excizia chistului rezolva problema