| CiPr1onE a întrebat:

Salutare membri ai TPU!

O scurta intrebare pentru voi.

Cum se numeste fobia de fluturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bitihacy a răspuns:

"While there is no official name for the phobia of butterflies, it has been linked to Mottephobia (Fear of Moths), or a name such as Lepidopterophobia (based on Lepidopterans - the order of insects including butterflies, moths, etc.)."

Read more: http://wiki.answers.com/......utterflies

Definition of LEPIDOPTERAN
: any of a large order (Lepidoptera) of insects comprising the butterflies, moths, and skippers that as adults have four broad or lanceolate wings usually covered with minute overlapping and often brightly colored scales and that as larvae are caterpillars.

| CiPr1onE explică (pentru bitihacy):

Multumesc pentru raspuns!

5 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Desi nu exista nici un nume oficial pentru fobia de fluturi, ea a fost legata de Mottephobia (teama de molii), sau un nume, cum ar fi Lepidopterophobia (bazat pe Lepidopterans - ordinea de insecte, inclusiv fluturi, molii, etc)

| Delicacy a răspuns:

Fobie de fluturi? Nu ştiam că există aşa ceva. straight face

| Cherilyn a răspuns:

Cred ca lepidopterofobie.
happy dar nu cred ca se incadreaza la aceasta categorie...

| INeeDYoubby a răspuns:

Lepidopterofobie