| Sandu1243 a întrebat:

Salutare oameni de pe TPU. Acu vreo saptamana sa zic am fost la o prietena ca sa imi bage un piercing, mai exact sub buza de jos in partea stanga. De atunci pana acum tipa mi-a zis sa ma dezinfectez dimineata, la pranz si seara in felul urmator : sa ma spal cu apa si sapun la pierce si dupa sa dau cu vata cu spirt inauntrul si in afara piercingului. De atunci pana acum tot asa procedez. Nu stiu de ce a inceput de ceva vreme sa imi curga mult puroi in zona mentionata mai exact in partea de dinafara in jurul piercingului. Mentionez la zona e usor rosiatica. Nu stiu ce sa mai fac. Poate imi puteti da un sfat bun. Nu vreau sa vad : du-te la medic sau scoate-l. Imi place mult sa am piercing si nu as renunta la el. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Zona e infectata. Va fi totul OK cand vei scoate de acolo motivul aparitiei infectiei. Asa ca, desi nu vrei sa auzi de scos, va trebui sa o faci. Daca insa nu vrei, mai tirziu lucrurile se pot complica si ajungi la celalalt lucru pe care nu il vrei, la medic. Ca sa nu mai zic ca poti avea probleme care sa te faca sa regreti ca ti l-ai pus.

| filipcrobert a răspuns:

Nu știu dacă e la fel ca la flash-uri/tunnels, însă ar putea fi limfă. Încearcă să cauți pe internet, ce e. În plus.
Pierce-ul trebuia și el dezinfectat, la rândul lui, înainte să îl pui.
Scoate-l, fierbe-l 30-40 de minute, și încearcă să continui după.

| Mimi1994 a răspuns:

Din păcate, o sa auzi doar ce nu vrei sa auzi. Așa am pățit și eu cu piercing-ul din buric, și crede-ma, la fel am făcut și eu. Am așteptat pana s-a strâns acolo o Punguța plină cu puroi/sânge. Imediat cum am dat piercing-ul jos și-a revenit și a fost totul ok. Alegerea e a ta, dacă ți l dai jos acum sau mai târziu. Succes