| floryynnel a întrebat:

Salutare, sunt baiat in clasa a 9. Din clasa a 6 am probleme cu acneea, pana acum nu m-a interesat asa de mult aspectul fizic.Sunt zile cand am cateva cosuri foarte mici sau foarte mari.Credeti ca ar trebui sa dau cu putin fond de ten sau am auzit ca exista creme pentru mascat sau asa ceva. Am parul scurt, iar cand apare un cos se observa mai rapid, o sa am colegi noi, o parte din ei nu au nici o problema cu cosurile.Din toata scoala eu sunt printre cei cu acnee(foarte putini).
Vreau ceva care sa le mascheze(cat de putin nu conteaza) dar sa nu fie prea tipator, pana acum nu am fost cel cu fite, centrul atentiei... si nu imi plac persoanele cu n straturi de machiaj... In acelasi timp, as vrea sa fie foarte eficient, adica sa nu stau ore in sir in fata oglinzii sau sa astept sa isi faca efectul(de exemplu la creme trebuie sa astepti sa isi faca efectul).
Funda+ vot, multumesc pentru raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zanatare a răspuns:

Da, dar eu nu stiu creme de acoperire. Eu folosesc metoda asta, si da roade.
Apropo, acela se numeste baton corector. Pot sa-ti spun cum se aplica corect, decat daca vrei. Oricum, cele mai bune se gasesc la farmacie. Bafta! big grin

4 răspunsuri:
| cosmina95 a răspuns:

Ia-ti Mibazon se foloseste si in uz veterinar dar e foarte bun pentru acnee
eu l-am folosit si mai imi apar mici cosuri in perioada mea ca doar sunt fata intelegi tulaughing
Mibazonul il gasesti la farmacia veterinara si nu e scump ina in 10 lei noi!
te dai seara cu el pe fata, iar dimineata cand te trezesti te speli!
da-te cu el timp de o saptamana!
sper sa ai rezultate bune la mine s-a vazut :*

| floryynnel explică (pentru cosmina95):

Am si eu destule creme anti-acnee(si tot tacamul), eu vreau ceva sa le mascheze, fiecare cu organismul sau, la mine de exemplu anumite creme fac sa dispara pentru o perioada si iar revin, la altii mai rau le face, totusi mersi de sugestie.

| Zanatare a răspuns:

Si eu am probleme cu acneea. Am o metoda, pe care o folosesc fotomodelele (Nu ma intreba de unde stiu, ca nu-ti zic. Sursa e strict pentru fete.)
Cum sa vindeci un cos.
In primul rand, nu ar trebui niciodata sa-ti storci un cos - va arata mai rosu si mai inflamat. Mai grav, exista riscul ca infectia sa avanseze in piele, lasandu-ti un semn permanent.
Spala-te bine pe fata si sterge-te cu un prosop curat. Inveleste un cub de gheata intr-o batista curata si tine-l deasupra cosului un minut sau doua - va mai dezumfla locul. Inmoaie varful unui betisor de urechi intr-un ulei esential de arbore de ceai (disponibil la farmacie) si tamponeaza direct locul cu pricina. Nu-l mai atinge, ca sa-si revina.
Iti sugerez sa faci asta dupa scoala. Daca continua sa apara, cere-mi ID-ul.

| floryynnel explică (pentru Zanatare):

Stiu cum e cu cosurile, cum sa le storci, eu vreau ceva cu ce sa maschez, ex fondul de ten(nu prea cred ca am nimerito, dar sunt pe aproape).Era un fel de pix sau crema, aplicai pe fata si era ca si fondul de ten...masca, nu stiu cum ii zice, sau ceva asemanator, dar nu vreau sa fie prea evident.
Stiu cum e cu storsu, am cateva urme (eram incepator...)

| Zanatare a răspuns (pentru floryynnel):

Da, dar eu nu stiu creme de acoperire. Eu folosesc metoda asta, si da roade.
Apropo, acela se numeste baton corector. Pot sa-ti spun cum se aplica corect, decat daca vrei. Oricum, cele mai bune se gasesc la farmacie. Bafta! big grin