| thunder11 a întrebat:

Salutare TPU, am 14 ani si de cativa ani ma confrunt cu o problema numita misofonia, la inceput a fost doar ceva lejer, dar a devenit extrem, adica am ajuns la punctul in care nu pot suporta 70% din sunetele din jurul meu. Nu pot suporta sunetele deloc, mereu cand aud un sunet enervant efectiv explodez de nervi si dau cu pumnii sau cu capul in diferite obiecte sau ma lovesc singur si in cel mai rau caz incep sa plang de nervi. Toata lumea imi zice ca e doar un sunet si nu trebuie luat in serios dar incerc mereu si efectiv nu pot schimba nimic, este atat de extrem incat nu mai merge schimbat. Nimeni nu ma crede si toti cred ca am probleme cu capul sau exagerez dar in realitate nu e asa, este un adevarat chin prin care trec, am inceput sa ma detasez de familie din cauza acestor sunete.

Sunetele sunt urmatoarele:

sunetul de sarut
sunetul de gheata
sunetul de linguri cand se ating
plescaitul
rontaitul
sunete repetative
oameni care vorbesc in soapta
vocea unor oameni
bebelusii plangand
scartaitul
taiatul unghiilor
sunetul tacamurilor pe farfurie

si multe altele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| and0ra a răspuns:

Alta solutie decat sa te duci la doctor la un control nu vad. Poate exista pastile pentru asa ceva sau stie doctorul un remediu mai natural. S-ar putea sa ai si probleme cu nervii, deci sesiunile cu un psiholog ar putea ajuta.