| KaPy2 a întrebat:

am 16 ani si sunt din Focsani am 1.75 inaltime si 90kg straight face,cum pot slabi si eu!,sau ce pot manca ca sa mai slabesc,sa nu radeti de mine, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vlelupu a răspuns:

Fa sport (orice fel de activitate fizica), schimba-ti stilul de viata, mananca o hrana mai saraca in carbohirdrati si dulciuri, evita consumul de bauturi carbogazoase din comert, mananca fructe si legume la fiecare masa, nu sari peste micul dejun (marele dejun) si evita sa mananci seara inainte de culcare.
In definitiv reteta de slabit are doua componente invers proportionale:
MISCARE cat mai multa si MANCARE mai putina (DAR nu infometare). Mancarea este pentru noi echivalentul benzinei pentru o masina. Nici omul nici masina nu pot efectua vreo activitate fara a se alimenta. Insa alimentatia trebuie facuta rational.
Cel mai indicat este ca orice cura de slabire sa fie personalizata si tinuta la recomandarea si sub controlul unui medic, nutritionist de exemplu.

4 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Stiu eu o solutie super buna.Nu mananci o masa pe zi,cel mai bine ar fi dimineata, chiar dupa pranz ai doua variante ori iei multe laxative si te golesti ori te faci sa vomiti(iti bagi o lingura pana in gat chiar dupa masa, pana vomiti. Poti incerca sa mananci multa supa de varza, care te ajuta sa slabesti. Daca vrei, mai poti sa cumperi de la farmacie ceaiuri de slabit sau pastile, folosind si lingura in gat sau laxativele(ai grija sa nu te vada mama ta.Incearca sa faci si ceva abdomene in fiecare seara, incepe cu 10-20 si pe parcurs vei putea tot mai multe. Daca ai ceva mai multi bani poti sa te duci la sala dar o sa fie mai rapid ce tiam scris de prima data, dar ai grija sa nu exagerezi, daca exagerezi poti ajunge pana la spital. Cele mai bune ceaiuri sunt cele chinezesti. Funda?

| Lorely a răspuns:

Buna.Idea este ca nu trebuie sa mananci ceva anume sa slabesti... poti manca ceea ce doresti in cantitati reduse.Ar fi foarte bine daca ai consuma putina paine, poate chiar deloc. Carne slaba, evita pastele, cartosii, produsele fainoase. Insa daca vrei sa slabesti mancand ceva anume iti recomand ciorba de varza, ciorba de rosii, multe fructe, iaurturi si mere mai ales. Poate ar fi bine daca te-ai duce o luna doua la sala, sa-ti pui corpul la treaba. Si eu am o problema cu kg, am tot 16ani, 1.73m si vreo 65 de kg si as vrea sa mai dau jos inca vreo 5. Timp de 5-6 luni nu am facut sport sau ceva insa am reusit ca de la 69kg sa ajung la 65kg doar facand ceea ce ti-am scris mai sus.BAFTA!:*

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

batting eyelashes da-mi id-ul sunt. vreau sa vad daca te cunosc.si te ajutblushing te rog!

| blue0or0pink a răspuns:

Buna, pentru inceput ar trebui sa incepi sa mananci in fiecare zi tot mai putin si atunci cand simti ca inca ti-e foame bea apa sau mananca fructe ca sa iti umfli stomacul si sa iti creezi senzatia de satietate, asta este dieta unei prietene si a fnctionat, nu a slabil enorm, dar a dat cateva kg. Sper ca te-am putut ajuta. Mult succes sa reusesti.