| Angeloangeli a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare. Sauna umeda sau cea uscata? Adica, care te ajuta sa pierzi din greutatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Sauna nu ajuta la pierderea kilogramelor in exces

O mare parte dintre salile de fitness pun la dispozitia clientilor saune. Dupa efortul depus in timpul claselor de aerobic sau al antrenamentelor de forta, multi aleg sauna nu atat pentru relaxare cat pentru a mai pierde din kilogramele in plus. Insa sauna nu ajuta procesul de slabire. Este drept ca se pierd 1-1, 50 kg din greutatea corporala, insa este vorba de transpiratie, si nu de grasime. Aceasta cantitate este recuperata imediat dupa ingestia de lichide.

In plus, persoanele care fac sauna dupa antrenament ignora faptul ca sauna presupune pierderea apei din organism, iar dupa un antrenament este necesara rehidratarea, nicidecum eliminarea de si mai multa apa din corp.

mai vezi aici:
https://www.farmaciata.ro/beneficiile-saunei-asupra-sanatatii/

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sauna, oricare din ele, te deshidratează, nu cred ca te ajuta sa scazi în greutate

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Pai deshidratarea presupune automat si scaderea in greutate, chiar daca nu pierzi grasime...depinde ce vrea, daca are nevoie pentru vreun concurs, e utila. happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

De sauna uscata nu am auzit, prin definitie sauna are aburi adica "umeda"

| Valer69 a răspuns:

Sauna cu aburi happy