| ș53fan a întrebat:

Am si eu o intrebare:Cam ce greutate ar trebui sa am la 19 ani si 1.88 m inaltime? O greutate ideala la aceasta varsta si inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

70-75 de kilograme este greutatea ideala pentru varsta si inaltimea ta.

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de fiecare persoana

| Lostlyric a răspuns:

Atatea intrebari pe aceasta tema. Nu exista inaltime ideala, greutate ideala, viata ideala, timp ideal etc. Nimic nu e ideal. Esti numa' bun. La 1.88 esti inalt si banuiesc ca, avand 19 ani, te vei opri din crescut.

| Señor1ta a răspuns:

Este formulă pentru calcularea greutății ideale, Greutatea ideală la barbați (kg) = [H -100 - ((H-150 )/4 )] + ((vârsta-20)/4)

| paul0507 a răspuns:

75-80 kg

| Balaban_Bianca_2002 a răspuns:

Păii, asta vine cam așa:
Înălțimea trebuie să fie cu 10 mai mare decât greutatea.
De exemplu, eu am 1.60 și 50 de kg, înțelegi?
Tu ai 1.88, ar trebui să ai în jur de 78 de kg. sper că te-am ajutat!