| Ramon1 a întrebat:

Salutare TPU, am tot intrat aici pe site si am hotarat sa imi fac un cont insfarsit pentru a pune o intrebare. Sper sa ma ajutati.

As vrea ca mai ales doamna Brigaela sa mi raspunda pentru ca din cate am inteles dansa e doctor dar nu ma supar imi pot raspunde si ceilalti utilizatori dar as prefera o parere medicala.

Sunt un tanar in varsta de 25 de ani si am descoperit inca de mic ca nu sunt atras de sexul opus ci de acelasi sex ( sunt gay ).
As vrea sa stiu daca conform medicinei, comportamentul homosexual este catalogat drept o boala psihica sau o problema patologica. Eu am tot incercat sa ma lupt impotriva vointei mele, sa ies la intalniri cu fete dar fara succes! Nu simt niciun fel de atractie pentru femei si din aceasta cauza am ajuns sa ma condamn pe mine, sa ma intreb daca sunt normal sau nu, sa ma gandesc la cum ma va judeca societatea. As fi dispus si daca se poate sa imi spuneti daca exista si terapie pentru a rezolva aceasta problema, din cate am inteles in SUA exista terapia-gay prin care pacientii homosexuali se trateaza pentru a deveni hetero. Exista asa ceva si in Romania? Se merita?
Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical si psihologic, comportamentul homosexual nu este nici boala psihica si nici problema patologica. Este un comportament sexual NORMAL dar diferit. Asa esti tu si nu este nimic rau in asta si nimic schimbabil. Nu depinde de vointa ta sa-ti schimbi orientarea sexuala, asa cum un heterosexual nu poate deveni homosexual, chiar daca ar vrea, asa cum eu nu pot sa-mi fac ochii verzi oricat as vrea (ii am caprui). terapia de care ai auzit nu este acceptata de lumea stiintifica. Este de fapt o metoda a unor homofobi de a-i dresa pe cei pe care ei nu ii pot accepta. Rezultatele sunt cel imi adesea nefericite: sinucideri, psihoze sau abstinenta definitiva. Fiindac este demonstrat ca nu este posibil sa schimbi orientarea sexuala a unui om, fiindca face parte din normalitatea lui ca individ.
Parerea mea persoana este ca trebuie sa inveti sa te accepti asa cum esti. Asa cum eu accept ca sunt grasa si am ochi caprui, desi as vrea sa fiu slaba si sa am ochii verzi. Poti sa te minti oricat intalnindu-te cu fete, asa cum eu as putea sa-mi pun lentile de contact. Totusi, seara, cand ramai tu cu tine, vei fi tot gay si eu voi avea tot ochi caprui. Daca iti accepti orientarea si constientizezi ca esti un om normal si intreg, cu aceleasi drepturi si obligatii ca oricare dintre noi, ai o sansa sa-ti gasesti un partener si sa fii fericit. Daca incerci sa te schimbi, vei fi nefericit si vei sfarsi prin a innebuni.
Cunosc mai multe persoane gay. Toti sunt oameni deosebiti si minunati. Unii imi sunt prieteni, altora le-am fost discipol, altii sunt simple cunostinte. Au un comportament public decent, ca si mine de altfel. Niciodata nu i-am considerat anormali sau ciudati. Sunt diferiti asa cum toti suntem diferiti intre noi. Societatea se va imparti in doua tabere: cei normali care nu te vor judeca si cei marginiti si intoleranti care te vor condamna, dar parerea lor practic nu conteaza. Conteaza doar sa te accepti tu pe tine, intelegand ca asa esti tu si ca felul tau de a fi la fel de normal ca felul meu de a fi (de exemplu).

9 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Eu te-as sfatui sa mergi la un pastor/preot bun si el iti va faceo rugaciune.acolo poate fi sansa ta de a te elibera de acesta ROBIE.pentru ca ma gandesc ca daca vei ramane asa vei suferi toata viata si te vei face nebun pe tine insuti.multa rabdare!

| larousee a răspuns:

Homosexualitatea nu e o boala. pacat ca in europa de est si in special Romania sunt multi homofobi. am citit un articol care spunea ca majoritatea homosexualilor sunt homofobi si tind sa cred acelasi lucru despre tine. nu esti bolnav, nu iti trebuie terapie sa devi hetero, incearca sa te iubesti asa cum esti si totodata sa te bucuri de viata, din plin. fi tu un exemplu pentru ceilalti.

| edy132 a răspuns:

Asta a fost considerata o boala phisica pana in anul nu stiu care 1700 si ceva sau 1900 nu stiu sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce ar trebui sa faci e sa consulti un psihiatru sau, de ce nu un, pastor dintr-o biserica.acum depinde de mediul in care ai crescut acesta atractie anormala.deci daca tu nu stii ce e normal mergi la cei care stiu, dar as putea spune fara sa te jignesc ca tu nu stii sa traiesti sau nu stii ce e normal.
sper ca raspunsul sa fie luat ca atare si cei care vor mai comenta sa il ajute pe ac tanar nu sa comenteze ceea ce am scris eu
daca vrei sa vorbesti cu mine personal sunt la ml_keith@yahoo.com atat cat imi ingaduie timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii zicala aia "ce ti-e scris, in frunte ti-e pus"? Ei bine, cam asa stau lucrurile. Oamenii si toate fiintele, sint asa cum sint, pentru ca sint programate. Cum anume? Genetic. In gene sta scris tot. Ce anume sa fie, un peste, un ciine, o balena, un om etc. Sa aibe doua miini si doua picioare, doi ochi, limba, gura. Ce voce sa aiba, culoarea parului, pielii si a ochilor, modul in care se misca etc. Absolut totul se afla in codul genetic, inclusiv temperamentul persoanei, comportamentul si evident orientarea sexuala. Asta-i tot, cit se poate de simplu. Cit priveste modul in care te judeca societatea, lucrurile sint la fel de simple. Intr-o societate in care majoritatea sint chiori, cei care vad bine sint anormali si sint priviti ca niste ciudati, iar chiorii sint normali. Intr-o societate in care majoritatea are inteligenta unnei maimute, prostii sint normali, iar cei inteligenti sint anormali si sint huliti, aratati cu degetul si batjocoriti. Tinind cont de toate astea, de schimbat nu ai cum sa te schimbi. Trebuie totusi sa te integrezi in societatea in care traiesti, iar asta tine numai de tine, de cum stii sa te impui in fata celorlati si de cum stii sa te faci respectat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba incerci terapia pentru ca nu are nici un efect. Ai putea in schimb sa vorbesti cu un psiholog sa te ajute sa treci peste aceasta problema, sa te accepti, pentru ca nu ai alta solutie. Nu poti trai o viata intreaga in minciuna numai de frica societatii. Ai putea sa incerci sa cunosti alte persoane asa, sa iti faci prieteni. Este o comunitate destul de mare care te va intelege si te va sprijini.
Iti spun toate acestea din proprie experienta.

| SteauaROsie a răspuns:

Mda.
nici eu nu aveam prietena
si imi ziceam cate o data in gand:
"oare sunt gay"
laughing
dar cand mi am facut prietena.
simteam ca vreau sa fac sex din prima zilaughing

| altul05 a răspuns:

Daca asa te-ai nascut, nu ai ce sa faci, dar nu trebuie sa te simti lezat, nu e deloc vina ta. Pur si simplu asa te-ai nascut.Crede-ma si eu am avut aceasta problema.

| legarconquipeutrireetpleurer a răspuns:

Ma bucur sa constat ca nu sunt singurul gay de pe acest sitehappy Din cate stiu eu, homosexualitatea nu este o boala psihicabig grin Eu am fost la psiholog, pentru a-mi rezolva cateva dintre temerile de mai demult si, printre altele, l-am intrebat: Homosexualitatea este o boala? Acesta mi-a raspuns: Bineinteles ca nu.Este o anomalie, o abatere de la normalitate, un mod de viata.happy De atunci, nu am mai considerat ca sunt bolnav psihic, ci doar...mai specialbig grin