| Prayut a întrebat:

Salutare TPU! E prima oara când folosesc aplicația asta din 2002 pana acum. Am o problema la care as vrea sa primesc niște sfaturi, utile sper, pentru a evita un control la urolog. De când ma știu în "domeniu" respectiv 14 ani, am avut sau am crezut ca am fimoza, dar aseară s-a dovedit contrariul, am o mâncărime destul de usoara de 2 zile iar când mi-am făcut un dus, am stat mai mult decât de obicei și am reușit sa-mi decalotez preputul peste gland reușind sa am un penis normal după 20 de ani, tind sa menționez faptul ca nu mi-a afectat viata sexuala pana în prezent. Ideea e ca am ceva albeata pe cap, din moment ce niciodată nu am reușit sa-mi decalotez pielea complet, presupun ca s-a strâns ceva "smegma". As vrea sa știu dacă exista ceva unguente/creme și dacă se poate rezolva. În momentul de fata, preputul s-a dat înapoi peste capul penisului iar exista o dificultate de al decalota din nou dacă nu e "ud".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Smegma se ia cu multa apa calda si sapun, fiind vorba de sperma si secretii care s-au uscat din lipsa igienei zilnice a oraganului.