| Cernaser a întrebat:

Am 14 ani și sunt 100% sigur că am fimoză, POT să decalotez tot capul penisului în stare flașcă, dar în stare erectâ, cam pot 80% să-l decalotez, dar cu puținâ "durere", mai degrabă, prepuțul este lipit de capul penisului în stare erectă și când încerc să-l decalotez, este o senzație, gen o durere combinată cu gâdileală, nu știu cum să explic, scuze...
Și îmi este rușine să merg la UROLOG, deoarece, am smegmă, dar gen nu am pe cap sus, gen nu lângă meatul urinar, am mai jos aproape lângă coroană și cu apă nu se ia, poate fiindcă nu pun și mâna pe gland in timp ce-l spăl, dar când pun mâna pe gland este o senzație EXTREM de insuportabilă. Am glandul cam sensibil...
Nu știu ce să fac...
Vă rog frumos să mă sfătuiți...
Mulțumesc celor ce mă iau în serios și cei ce nu râd de problema mea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa rusinea la o parte si mergi la medic.
Toti va vaitati de capul de jos. De cel de pe umeri niciunul.

| Cernaser explică (pentru darrio2007):

"Toti va vaitati de capul de jos. De cel de pe umeri nicunul."
Poate pentru ca vreau sa fiu sanatos?
Nu vreau sa am un penis bolnav, de aceea am pus intrebare, sa cer sfaturi ca sa ma informez.
Urasc oamenii care raspund de genu’ cum raspunzi tu...

| darrio2007 a răspuns (pentru Cernaser):

Mergi la medic, băiete. Am scris asta pentru ca sunteti multi care pun asemenea intrebari. Tații vostri crezi ca isi faceau asemenea probleme cand erau la varsta voastra? Că si atunci existau asemenea deficiențe, sa zic asa. Si bine-mersi, te-ai nascut. Si tu si cei care isi fac asemenea probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e prima oara. Foloseste a doua functie macar o data si trece jena si gadileala, dar ai grija ca daca ai pe bune fimoza poti da in parafimoza si o taie.

| Swae a răspuns:

Doctorul ti le rezolva pe amandoua. Sa nu-ti fie rusine sunt sigura ca sunt multe cazuri similare si mai stanjenitoare decat al tau.

| Edyy5555 a răspuns:

Ideea este ca nu unic in lume mai sunt si altii cu aceiasi problema si cred ca sfatul meu este sa mergi la un urolog barbat si tanar sa te inteleaga a u esti baiat mare gandeste-te la viitor

| Vali1000 a răspuns:

Salut!

Am 22 de ani si pana la varsta asta nu mi-am putut decalota penisul, te înțeleg perfect prin ce treci. Smegma este o problema medicala ce tine de urologie deci nu are de ce să-ți fie rusine este ceva normal. Eu am avut smegma deoarece nu imi decalotam penisul. Nu mil puteam decalota nici in stare flasca nici in erectie si durerea era insuportabila daca fortam. Iti recomand sa lasi asa sa nu mai forțezi deoarece daca se rupe pielita aceea poti ajunge la operatie si sa ramai mutilat. Cum spuneam pana la 22 de ani nu am putut sa-mi decalotez penisul pana intr-o dimineața cand am reusit la baie nu stiu cum cred ca problema s-a rezolvat de la sine. Dupa ce l-am decalotat aveam foarte multa smegma dar spalandu-ma bine este curat acum. Acum pot sa mi-l decalotez si in stare flasca si in stare de erectie. Daca ai fimoza numai doctorul iti poate spune asta si poate sa iti recomande o operatie de circumcizie sau tratament medicamentos si cu unguente speciale. Problema cu smegma am si acum. De exemplu daca nu ma spal 24 de ore se face la loc. Din pacate din cate am inteles nu exista tratamente pentru smegma ci doar spalare cu apa calda si sapun dimineața si seara. Ai doar 14 ani poate te dezvolti mai incet ca si mine. Cel mai bine mergi la un urolog fara rusine indiferent daca este femeie sau bărbat daca este tânăr sau bătrân. Iti stau la dispoziție daca vrei sa vorbim.

Mulțumesc,
Valentin

| Cernaser explică:

Da ma da, multumesc pentru incurajare. Eu vreau sa scap de probleme si sa am un penis sanatos si tu vrei sa mi-l tai, aha.
Bravo frate, multumesc pentru ajutor, ce sa zic.
Eu am pus intrebarea ca sa ma informez ce sa fac, sa imi rezolv problema, nu sa o fac mai rau.