| Derator_Mo_1971 a întrebat:

intrebare de 1000 de funde :-) daca mananc maxim 700 calorii pe zi mai conteaza cand? adica se poate indiferent de ora daca ma incadrez intr-un interval de 24h? (cam asta este RMB pentru mine in functie de inaltime/varsta/greutate/activitate fizica-sedentar); p.s. stiu ca nu este sanatos insa momentan nu pot face efort fizic si tebuie musai sa scap de niste kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Corpul are peste 2000 de calorii pe zi, eu personal cunosc oameni care mananca friptura+cartofi prajiti inainte de culcare si sunt destul de slabi, din cauza ca numarul total de calorii arse zilnic este mai mare decat numarul de calorii consumate.

Depinde si de metabolism, dar 700 e calorii e foarte putin, incearca sa ai macar 1500.

5 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Mergi la un nutritionist, el o sa-ti faca un program personalizat, caci conteaza ce mananci, cand si cum mananci. Bafta!

| Derator_Mo_1971 explică (pentru Elvina):

Multumesc frumos pentru raspuns Elvina! te rog primeste din partea mea cele 1000 de funde :-))) banuiam eu ca pana la urma tot la nutritionist o sa ajung...

| Elvina a răspuns (pentru Derator_Mo_1971):

Asa e cel mai bine. Daca nu mergi la nutritionist iti faci rau singura. Pacat ca nu-mi poti da 1000 de funde.

| AdorTPU a răspuns:

Daca mananci seara nu o sa scapi de niciun gram.Ba chiar s-ar putea sa mai pui. Daca vrei sa dai jos niste kg trebuie sa faci si sport. Fara sport mai exista varianta sa nu mananci mai nimic.

| Derator_Mo_1971 explică (pentru AdorTPU):

Multumesc pentru raspuns! nu am cum sa fac sport in aceasta perioada- hernie de disc...