| t3o3o a întrebat:

Salutare TPU, mi am luat de curand un vape,dar pe unele siteuri scrie ca e total nociv, iar pe altele ca vapeurile sunt total sanatoase...As vrea sa stiu parerea voastra daca mi s ar putea intampla ceva rau daca trag doar in gura si nu in piept...(apropo folosesc lichid fara nicotina)
Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mimi a răspuns:

Tratamentele folosite în cazul fumătorilor care vor să renunţe la acest viciu îndeplinesc anumite standarde farmaceutice. Aceste tratamente au fost supuse unor teste extrem de riguroase înainte de a fi lansate pe piaţă. Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre ţigările electronice, mai ales că nu sunt cunoscute de către consumator toate substanţele existente în lichidul pe care şi-l pune în dispozitiv. Un alt dezavantaj al ţigării electronice este faptul că lichidul care "încarcă" ţigara conţine, pe lângă nicotină, şi glicol, o substanţă iritantă pentru căile respiratorii. Oamenii de ştiinţă americani sunt de părere că acest dispozitiv este la fel de periculos ca ţigările tradiţionale. Analizele de laborator au arătat prezenţa în lichidul pus în ţigară a nitrozaminei, substanţă care favorizează apariţia cancerului.
Eu totusi cred ca nu e sănătos si ca multi din cei ce folosesc vape, o folosesc ca e la moda si nu ca sa se lase de fumat. Si asta cauzeaza dependenta, asa ca sfatul meu e sa lesi chestia asta.