| doggmaster a întrebat:

Sunt racit de ceva vreme...In fine, aproape mi-a trecut dar inca mai tusesc...stie cineva un remediu pentru tuse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si de ceva vreme de ce nu ai mers macar pana la medic?
Poate iti dadea un tratament.
O reteta cu rezultate bune e mierea cu lapte fiert. Se dizolva 50 g de miere intr-o cana de lapte fiert, la care se adauga un galbenus de ou proaspat, apoi se bea cu inghitituri mici. Mai e folositoare si propolisul,: 60 g de propolis la 200 g alcool, din care se iau cate 15-30 picaturi de trei ori pe zi, inainte de mese.
Dar mergi la medic, nu mai sta asa.
Te pup!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ceaiul de ceapa indulcit cu miere

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.

Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822

http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Depinde de tuse! Banuiesc ca ai o tuse seaca, fara flecma.Foloseste STODAL, este homeopat, sunt granule mici, ce se pun sub limba.

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Multe ceaiuri si pastile pentru tuse.foarte bune sunt decasept, strepsils.insanatosire rapida!

| lerlamekko a răspuns:

Ceai de planta medicinala, gura lupului.