| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Ce inseamna daca am racit si am o tuse foarte urata, si nasul infundat, am ceva pe gat si trebuie sa tusesc incontinuu ca sa scap, si uneori cand ma fortez sa tusesc ca sa scap mai scuip si sange. De ce? (Nu am luat nimic pentru raceala sau tuse)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdrianTzar a răspuns:

Mergi la ORL. Ai o răceală zdravănă, sau poate ceva mai serios în gât sau/și plămâni.

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Poti avea o infectie a cailor respiratorii, in umltima perioada tot mai multe persoane sunt afectate de virusul racelii din cauza fluctuatiilor de temperatura, m-am confruntata si eu cu aceasta problema si am fost la O.R.L,unde mi-a prescris un tratament, si sa fac gargara cu apa cu sare seara inainte de culcare si bicarbonat de sodiu dimineata, (sarea trebuie dizolvata in apa calduta ) dupa app 2 saptamani am inceput sa numai scuip acei mici extraterestii verzi care mi se scurgeau de pe nas sau din gat din cauza amigdalelor cand expectoram.Nu este de joaca cu asa ceva deoarece se poate agrava o vizita la medicul de familie ar trebui facuta sa-ti dea un tratament, daca nu se remediaza din tratamentul acesteia iti va da o trimitere catre ORL sau o alta specialitate. Sper ca am fost de folos!

| pufo69 a răspuns:

Am avut aceleasi probleme si am avut pneumonie, fa mai bine un control