| alexander1111111 a întrebat:

Salutare TPU, sunt sportiv de performanta. Acum o luna dupa antrenament mi-am luat o tensiune si mi-a spus o posibila aritmie, am mers crezand ca am aritmie la spital si cat am asteptat acolo am facut un atac de panica. Mi0au pus perfuzie totul frumos pana acum 3 zile dupa ce am facut un atac de panica am mers la spital analize ekg, ecografie toate normale.De la primul atac de panica tot ma gandesc ca as fi avut ceva la inima, de la inima, am ajuns la cancer dupa la tumoare pe creier si tot asa la ce mai grav ma gandesc incontinuu, am fost si la orl, oftalmologie totul normal cu consultatia de la orl am fost la neurolog pediatru. Tin sa precizez ca de la primul atac de panica am o presiune usoara in cap si la nas si stari de greata dar nu vomit, urechile usor infudate, presiunile nu le am tot timpul nici greata usor si dureri de cap usoare, foarte rare iar urechile sunt infundate usor. Dmnul doctor de la neurologie s-a uitat pe fisa de la oftalmolog si mi-a spus clar ca nu am o problema la cap cum ar fi tumoara, nu pot sa imi scot din cat acel gand cum ca am o problema foarte grava.Am avut si stari de ameteala dar s-au ameliorat foarte bine.Ce ar putea fi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ar fii trebuit sa stii pana acum ca, atacurile de panica sunt parte de o boala psihica in evolutie si ele dau stari de sufoacare si greutate la respirat, care pot fii confundate cu problemele de inima.
Atacurile d epanica nu vin cu cancere la cap sau inima, ci cu evolutie psihica si aici ti-as recomanda un PSIHIATRU foarte bun, care iti va rezolva problema de sanatate.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

"Sint sportiv de performanta."
Trebuia sa pui punct,asa cum a m pus eu. Apoi continuai in felul urmator:
Acum o luna,dupa antrenament bla bla ok?

Stiu ca nu-i aici categoria grea de gramatica,nici eu nu scriu corect totdeauna,dar tu esti cataclism universal la cum te exprimi laughing

"Dupa antrenament mi-am luat o tensiune "cei asta? Pfff invatate farate sa te exprimi.
Dupa antreament mi s-a luat tensiunea,asa trebuie sa te exprimi.

Ok deci tu esti sportiv,de performanta nu cred,nu se vede,nici nu ai veni pe aici pentru asa ceva sa intrebi,dar trecem peste.
Deci esti sportiv,ai facut un antrenament,dupa banui ca vi se fac ceva teste, asta din ce banui eu, tu nu ai zis nimic de asta, ma refer de ce ti s-a luat tensiunea.

Deci daca tiau luat aia tensiunea, banui ca dorctorul sportiv, ori cineva ce se ocupa cu asa ceva pe acolo.Se ia tensiunea ca o rutina,sa va controleze,ori ai avut tu probleme la acel antrenament?

Dupa cum vezi,exprimarea ta este la pamint si nu poti sa iti faci idee cam despre ce ar fi vorba.

Trecem peste si ajungem la tensiunea la presiune, ai fost verificat si aveai tensiunea mare, zic eu, dimn cate stiu sportivii au tensiunea mica, dar este normal sa o aibe mica, nu intram in detalii de ce.

Aia ce tiau luat tensiunea au spus ca ai avea aritmie.Pai ce aia is specialisti cardiologi?
Ce idioti si aia,pai vezi ceva,nu te apuci sa bagi din top omului,gata esti terminat laughing te trimiteau la spital pentru analize si sa te vada un specialist,asa se face,nu-ti pune nea Dorel eticheta medicala ai aritmie,chiar de ar avea experienta,tot specialistu cardiolog pune un diagnostic,asa este corect si bine.

La spital ai avuit o atac de panica,care de fapt nu este nimic grav,ori ceva nelaloc, atacul de panica, este de fapt o frica, ti-a fost frica psihic de spital, de faptul ca ai avea ceva.

Din pctul asta de vedere nu suferi de nimic laughing frica, atac de asta cum ii mai zice acum si eu am avut.Cind sau daca veneaq careva sa imi faca o injectie laughing numa cand vedeam acu ala mi se facea rau deja laughing
Unde pui ca odata la densitst am si lesinat,tipau aia nu mai stiu ce sa faca,eu eram linistit nu aveam treaba

Deci este o frica,vcare cu timpul va disparea,probabil acum esti tinar rau si de aia,asa am patit si eu,acum nu mai is ok.
Sau cand vedeam sange de la oameni la fel ma lua o frica de zicei ca gata ala sunt laughing

Despre restul ce spui ameteli si etc,o fi de la tensiunea aia ce spui,sau ar putea fi migrena ceva.
In orice caz tot dupa ceva consultatii si analize se poate pune un diagnostic.
Pe aici nu stau doctori specialisti,iar daca ar sta tot nu iti va spune nimic,o sa iti dea sfat sa mergi la o clinica sa faci analize si sa te vada un specialist,aia o sa faca,sau ar trebui.

Gindurile rele ce te macina or sa treaca si alea,cum am spus ai asa frica de faptul ca ai avea ceva,ai frica sa nu ai nceva boli,sa nu fii tu sanatos,dar cum zic,or sa treaca aceste frici cu anii.

Deci mergi la clinica,cauta ceva doctori specialisti nu de astia gargaragii si vezi cum sta treaba.
Iara cand intrebi ceva,incearca sa descrii mai in amanunt situatia,exact la fel o sa te intrebe si doctorul,sa-i spui ce ai patit,cum te-ai simtit etc,nu ca ai avut tu nu stiu ce tensiune nu stiu la ce antrenament, o sa iti ceara sa detaliezi, sa spui cand, unde, ce ai simtit, cum ai simtit bla bla.
Bafta

| raMLesS a răspuns:

Ce face lipsa de ocupatie din om... ajungi sa te cauti si in c*r pentru un cos iesit pe frunte...

| Yuoia a răspuns:

Paranoia!

| Vântulalb a răspuns:

Ti-ai facut toate controalele si ai descoperit ca esti bine.
Aritmie, la efort.
In rest, totul e in capul tau.

| Bronson1 a răspuns:

Sunt multe persoane care sufera de aritmite, mai ales afonii, si din cauza asta nu o sa poti tine niciodata ritmul la tobe.
Asculta muzica house, ca o sa ti se sincronizeze bataile inimii pe ritm si scapi de aritmie.

Lasand glumele tampite de-oparte,
Nu am inteles aproape nimic din ce ai spus tu, ca mi-ar fi placut sa te pot ajuta.
Ai spus cumva ca dupa antrenament ti s-a luat tensiunea si si-au dat seama ca ai aritmie, dupa care ai mers la spital si ai facut un atac de panica din cauza caruia ai ajuns in perfuzii, apoi alt atac de panica, ekg, analize, etc. cancer, tumoare si altele?

Nu are niciun sens ce spui!

Cel mai important ar fi sa ne raspunzi la urmatoarea intrebare:
Ai avut ceva simptome inainte sa ti se ia tensiunea?
Sau doar te-ai c cat pe tine in mod repetat cand ai auzit de aritmie si te-au luat de atunci toate atacurile de panica si gandurile ca vei muri de cancer, tumori si altele?

Daca nu ai avut simptome inainte de a ti se spune ca ai aritmie, inseamna ca te-a lovit grav ipohondria si atat! Alte griji nu ai de ce sa-ti faci.