| BCătălin91 a întrebat:

Salutare tuturor. Stiti cumva ceva pastile eficiente sau orice altceva impotriva raului de masina? Trebuie sa fac o cursa de peste 500km si nu am mers in viata mea atata cu masina. Va rog frumos, raspunsuri doar de la cei care ati folosit, nu din simple cautari pe Google. Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand ai mers cu masina mai putin de 500 km, ti-a fost rau?
Distanta nu prea are legatura cu raul de masina. Daca ti-e rau, ti-e rau si dupa 3 km, si dupa 1500.

| BCătălin91 explică (pentru ardnaxur1961):

La 100km nu am probleme. La mai mult da.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prevomit kids incearca poate te ajută

| NLS a răspuns:

Taica-meu foloseste Emetostop.

Uneori am folosit si eu, la drumuri lungi, cu gropi, si pe caldura.

| Dintrebare a răspuns:

Emetix functioneaza. Iei cu jumatate de ora inainte sa pornesti la drum. Sau cel mai bine citesti in prospect ce doza e potrivita pentru orele pe care o sa le petrecei pe drum

| Daz01 a răspuns:

Și pe lângă pastile, dacă ai vârsta necesară și posibilitatea încearcă să stai pe locul din față al mașinii. Din experiență am obsrevat că persoanele care au rău de mașină sunt mai ok când stau pe locul din față.