| MaTrIx8378 a întrebat:

Salutare tuturor.
Vin si eu la voi cu o problema. De cateva luni tot imi apare pe fata (obraji, nas, sprancene, mustata, barba) niste cojite mici si in general si o roseata si ma ustura uneori..mai ales cand imi lasam putin barba mai mare(incepeau si mancarimile).
M-am informat pe internet si am aflat ca ce am eu e dermatita seboreica.
In tot acest timp bagasem de seama ca am si matreata si se vedea la scalpul bretonului niste cojite, iar dupa o spalare a parului dupa cateva zile, parul mi se facea asa uleios.
Eu de 2 saptamani m-am tuns la chelie si vazusem mai bine acele cojite/roseli ale scalpului. Am inceput sa ma dau cu ulei de ricin, pentru a ajuta parul. Mai nou de cateva zile a inceput sa ma manance rau de tot scalpul si nu stiu ce sa fac.
Mi-am comandat samponul de la Vichy Dercos, multi l-au recomandat ca au scapat de aceste mancarimi si de aceasta matreata.
Sunt in alta tara si este mai greu ca sa merg la un dermatolog, dar din ce am citit de la altii, multi au folosit fel si fel de sampoane, creme pentru fata si n-au scapat deloc.
Voi cum ati scapat de dermatita? Recomandati alt sampon? Pe fata cu ce crema sa ma dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Incearca sa folosesti - pana mergi la un dermatolog - Sal-Ekarzin. Desi este antibiotic si pe net scrie ca se elibereaza doar pe baza de retete, eu il cumpar de la farmacia DONA fara reteta.
Nu stiu daca acolo unde esti gasesti asa ceva in farmacii. Poate gasesti ceva care contine aceleasi substante. O farmacista poate sa-ti spuna.

| iulia0514 a răspuns:

Du-te la dermatolog și îți da tratament noi nu putem să-ți punem un diagnostic și nu te mai da cu toate prostiile ca mai rau faci

| dopelord a răspuns:

Blue Cap. Există sub formă de șampon cat și cremă pentru față. Cu șamponul trebuie sa te speli cam 2 săptămâni până trece complet toată roșeața. Crema o aplici pe restul corpului. Pentru ca crema să își facă efectul mai bine, îți recomand sa speli cu apă și săpun în prealabil locul unde trebuie să te dai. Crema o să usture puțin în momentul aplicării.