| gomen a întrebat:

Nu mai stiu cum sa scap de matreata. Am fost la o gramada de dermatologi, am respectat ce au zis, ce sa fac si ce sa nu fac. Intr-adevar, cateva luni am scapat, imi rezista scalpul pana la 4-5 chiar 6 zile. Dar acum, dupa fiecare spalare imi apare din nou. Aseara m-am spalat pe cp, si acum deja am matreata din nou. Si am incercat cu galbenul de ou, bere, menta, bicarbonat de sodiu cred ca si miere am incercat. Si tot felul de sampoane pentru matreata, si din farmacii si de pe site-iri straine si nimic. Si imi cade si parul extrem de mult. Am parul des, gros si gras, e foarte uleios dupa 2-3 zile. Si imi apare matreata cel mai mult in fata, in partea stanga, si e vizibil. Am o pata rosie de fiecare data cand imi apare matreata in locul acela. Si imi cad sau cand ma pieptan coji destul de maricele de matreata. Mi se pare ca tatal meu a avut matreata. Si acum e chel. laughing straight face
A avut si cosuri, si acum am si eu. Si parul meu seamana cu al lui (din tinerete): gros, des si gras. Sincera, nu vreau ca la 40 si ceva de ani sa chelesc. Sau mai devreme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Resemnează-te fiule!

| ALGator a răspuns:

Daca nu ai incercat pana acum: sampon Selsun (bazat pe sulf, sulfura de seleniu, indiferent marca). Foloseste-l conform cu instructiunile, fara exagerari. Nu exagera nici cu spalarea parului. Nu amesteca tratamentele si metodele, ca sa poti sa-ti dai seama de rezultat. Accepta ca poti sa ai ceva cojite acolo, important fiind sa le reduci. Important este sa nu bata la ochi, nu sa nu existe. Sunt convins ca matreata nu cauzeza caderea parului.

Uita leacurile de tot felul, in frunte cu superstitiile care bintuie despre bicarbonat.

Succes!

| Yasmin875 a răspuns:

Am avut si eu mătreață când eram mică și m-am spălat cu Head and Shoulders si într-o săptămână nu mai aveam nimic.

| Elide a răspuns:

Ulei de măsline! Cel mai bun după câteva dați de utilizare vei scăpa de mătreață!

| tsal24 a răspuns:

Tunde-te scurt (nr2) si spala-ti parul o data la 2 zile. Intr-o luna ar trebui sa vezi rezultate.