| MileaNadine a întrebat:

Salutări! Are ceva dacă fac vaccinul antitetanos după patru zile de la rană? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pistol cu apa,ala nu cred ca iti face ceva. Daca te ranesti si cuiul ala sau ce tea ranit nu a avvut pe el stiu si eu microorganisme,nici locul unde terai ranit,atunci nu ai nici o treaba.

In cate cuie nu mam intepat eu,care au intrat destul de adinc,in cate cioburi de sticla,dar unele foarte murdare cu murdarie de aia mocirla si asa mai departe si niciodata nu am patit nimic.

Si nici vaccin de asta nu am avut. Dupa cum o sa vezi,vaccinu asta trebuie sa faci asa regulat laughing deci,nu stiu ce sa zic,sunt si alte afwectiuni la care nu se cunoaste agentul patogen,sau ce o fi,asa ca la fiecare s-a bagat cate un vaccin de asta.

Se merge pe ideea,acolo unde nu se cunoaste agentul patogen,activam sistemul imunitar la maxim,ala produce anticorpi la balamuc,aia or sa gaseasca inrtrusul si o sa il elimine, cam asta e ideea pe care se merge cu vaccinurile astea.

Pina acum nimeni na comentat, na incercat sa inteleaga aceste afectiuni si vaccinuri, dar vaccinurile nu-s altceva decat o substanta chimica la care sistemul nostru imunitar raspunde.

Cu alte cuvinte noi facem ca sistemul sa produca mai multi soldati sa lupte impotriva a ceva ce noi habar nu avem ce este.
Ar putea sa nici nu fie agent patogen, dar ce mai conteaza, merge si asa.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poti sa-l faci oricând. Nu o să aibă efect pentru rana de acum 4 zile. Dacă aveai tetanos te îmbolnăveai de a doua zi. Vaccinul are efect 10 ani, deci daca îl faci acum, la următoarele răniri ești protejat(ă)