| Radandam a întrebat:

Dacă fac vaccinul antitetanos dupa 5 zile de la zgârietură(înțepatură), este prea tarziu? Isi va mai face efectul sau il fac degeaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau, nu este nevoie de acest vaccin, fiind total inutil (ti-am mai explicat de cateva ori pana acum).

| sierra1 a răspuns:

În cazul în care o persoană nu este vaccinată și se rănește, vaccinul antitetanos trebuie făcut în maxim 48 de ore pentru a preveni răspândirea infecției în corp.

https://www.catena.ro/......etanosului

| Radandam explică (pentru sierra1):

Si daca l-am facut acum 4 ani, si vreau sa il mai fac si acum preventiv dupa 5 zile, e ok?

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

Daci ai citi ce ți-am dat, ai știi răspunsul

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vaccinul e ca sa previna, nu ca sa trateze. Pentru tratare sunt injectii.

| Dana1999 a răspuns:

Incearca sa l faci a doua zi, nu peste 5 zile

| Minodora32 a răspuns:

Se poate sa il faci degeaba.
Tetanosul este transmis omului printr-o plaga la nilul pielii, chiar daca aceasta este superficiala.
https://www.esanatos.com/boli/bolile-infectioase/tetanosul53683.php

Vaccinurile corpusculare vii atenuate sau supraatenuate : contin microrganisme intregi, cu virulenta scazuta prin pasaje succesive pe medii de cultura. Pot fi bacteriene (vaccinul BCG, vaccinul antidizenteriC), insa majoritatea lor sunt virale ( vaccinul antipoliomielitic, antirujeolic, antirubeoliC).
https://www.mediculmeu.com/......activa.php