| simina_bt a întrebat:

Sauna poate dauna sanatatii mele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Daca ai probleme cardiace iti poate dauna, iar daca nu ai o astfel de problema poti merge linistita.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Contraindicatii

Absolute

* Boli inflamatorii acute interne (in special ficat si rinichi)
* Infectii generale febrile, virale sau bacteriene
* Infarct de miocard in stadiul acut
* Stare de decompensare cardiovasculara
* Tulburari severe ale circulatiei cerebrale
* Epilepsie
* Glaucom
* Boli sexuale
* Tumori
* Boli venoase cronice

Relative

* Patologii coronariene cu tendinta la dureri de repaus si la tulburari de ritm
* Stari postinfarct si post-miocardita

| gabimaris a răspuns:

...si ciupercile "de sauna" pot afecta sanatatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este contraindicat celor cu afecțiuni cardiace și glanda endocrină.
În rest este recomandat pentru eliminarea toxinelor din organism, relaxează și stimulează circulația periferică.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai atat cat suporti si o sa fie ok.