| anonim_4396 a întrebat:

Schimb modul de a prepara mancarea
Ce as putea manca copt sau fiert?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Soti amea, cu orice produs care in mod normal se prajeste, face asa: ia pungi de copt(din cele de Celofan), pune produsele in ele, pune un sfert de cana de apa (nu pune ulei sau grasimi) si le capseaza (cu capsator). Apoi le pune in tava si le da la cuptor. Cand considera ca sunt aproape gata, cu o foarfeca taie punga in partea superioara si le mai lasa 20 minute in cuptor. Totul iese ca si cand ar fi prajit dar sunt mult mai bune si mai dietetice.

| RAY a răspuns:

Legumele desi mai sanatoase sunt crude

| Donsavas a răspuns:

Eu iti recomand sa mananci mancarea cruda, vie cum se spune! Cand o incalzesti, ea cedeaza nutrientii care se gasesc in compozitie si tu pierzi. Cu alte cuvinte, in acest caz, traiesti ca sa mananci si nu invers! Natura e cel mai bun bucatar. Sa ai pofta!

| Betty12345678 a răspuns:

Aproape toate mancarurile se pot consuma fierte, chiar si carnea.

| Goddess23 a răspuns:

Buna. Poti manca si copt si fiert, alternezi modalitatea de a gati in functie de preferinte: daca iti place gustul carnii coapte atunci o coci(in cuptor, pe gratar), daca iti plac mai mult cartofii fierti atunci ii fierbi si de aici poti gati si un piure sanatos. In ce privesc legumele ele se consuma crude le folosesti in salate sau daca vrei o garnitura le poti opari putin cat sa se inmoaie sau le bagi in cuptor cateva minute desi isi mai pierd din calitatile nutritive dar asta tine de gustul si dorinta fiecaruia.

| RoxanaY a răspuns:

Copt: cartofi

Fiert: legume, carne

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Supa,cartofi nature, cartofi copți orez, ciorba de legume etc.

| SyraMadeily a răspuns:

PILAAAF DE OREZ.( Scuze, nu m-am putut abtine, e preferatul meulaughing