| Aldutssss31 a întrebat:

Scleroza multipla se mosteneste? Mama a facut RMN si are scleroza multipla iar eu am aceleasi simptome ca ea.E posibil sa sufar de aceiasi afectiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu este ereditară în mod direct, deși predispoziția genetică joacă un rol în dezvoltarea sa.
Scleroza multiplă se diagnostichează cu ajutorul imagisticii, potențialelor evocate vizual și examinărilor de laborator a lichidului cefalorahidian. Marea majoritate a pacienților cu diagnostic clinic de scleroză multiplă vor avea modificări în LCR (celularitate crescută, proteine totale, gama globuline și benzi oligoclonale). La ora actuală determinarea benzilor oligoclonale în LCR este cel mai utilizat test pentru această boală. RMN-ul cu substanță de contrast identifică plăcile simptomatice și asimtomatice de la nivelul structurilor sistemului nervos central. Leziunile din scleroza multiplă au aspect diferit față de leziunile vasculare, au forme diferite și respectă alte teritorii cerebrale. Atunci când datele clinice indică o singură leziune la nivelul sistemului nervos central, se recomandă alte teste fiziologice sensibile, ce pot detecta leziunile. Acestea includ potențiale evocate vizual, somestezice, auditive.
Îți recomand să mergi la medicul de familie și să ceri un bilet de trimitere pentru Neurologie. Ți se vor face acolo toate investigațiile.

Sărbători binecuvântate!

| sierra1 a răspuns:

Categoric NU

| Eireann a răspuns:

Nu este ereditara propriu-zis. Este un pic (3, 4 sau 5%) mai des diagnostica in randul rudelor de gradul 1 a persoanele care sufera de scleroza mtipla dar asta nu inseamna ca incidents este cu mult mai mare. In cazul tau nu stiu exact despre ce simptome vorbesti dar majoritatea simptomele sclerozei multiple sunt nespecifice deci pot corespunde si altor boli. Un RMN e singurul mod sigur de diagnosticare.