| Andreeadede11 a întrebat:

Se întâmplă ceva rău dacă iau doua Nurofen forte deodată? Ma doare foarte rău capul și de aceea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Zice aici: http://www.csid.ro/medicamente/nurofen-200-mg-11410450/
sa nu depasesti doza de 6 drajeuri pe zi.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu se intampla nimic daca iei doua odata, odata... Daca faci "cura" asta mai mult timp o sa incepi sa ai probleme la stomac, ficat si/sau rinichi.
Multa sanatate.

| Rocsid a răspuns:

Nu...dar excesul o sa il elimini prin fecale sau urina..nu iti recomand pentru ca daca de fiecare data cand te doare capul tu ii dai organismului o doza asa mare de ibuprofen( ce contine nurofenul) o sa iti afecteze rinichii...
Ia o pastila..si daca in doua trei ore nu trece mai ia una..Medicamentele se absorb si in functie de cat de multa mancare ai in stomac..astfel daca ai un stomac plin absorbtia se face mai greu iar daca stomacul tau e cu putina mancare absorbita se face repede...Nu lua medicamente pe stomacul gol pentru ca iti iriti mucoasa gastrica si risti sa faci gastrita.
Sanatate!