| anonim_4396 a întrebat:

Se mai gasesc pe undeva masti chirurgicale in magazinele fizice? Sau manusi, spirt, etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O să urmeze o criză pe piața produselor sanitare. Măștile nu fac minuni. Mai bine îți faci provizii de săpun.

| Nume6 a răspuns:

Îţi poţi confecţiona și acasă o mască dacă ai puţin material și puţin elastic, există tutoriale pe Youutube, cât despre spirt sau orice dezinfectant, cei mai buni dezinfectanţi rămân săpunul lichid pentru mâini și produsele de igienă pentru suprafeţe și haine. Nu ai nevoie de mănuși, ai nevoie de spălare pe mâini foarte frecventă.

| oanaro a răspuns:

Mastile normale (nu cele chirurgicale) protejeaza destul de mult in cazul in care te intalnesti cu o persoana infestata, ambii aveti masca si pastrati o distanta decenta, asa incat probabilitatea ca virusul sa ajunga prin expiratie sau tuse/stranut, de la el la tine, va fi mult mai mica.
Cele mai ieftine masti reutilizabile, realizate din bumbac, gasiti aici - https://bit.ly/39DSJxy

| răspundtot a răspuns:

Încearcă la magazinele de produse pentru câini. Spui că vrei să-ți castrezi câinele sau pisica

| Moti452 a răspuns:

Uita-te pe siteul magazinului cand se restocheaza, apoi mergi in ziua aceea pentru a iti putea lua. Cu putin noroc poti gasi si la farmacii.