| Anto4 a întrebat:

Se poate ca vaccinul antitetanos sa nu-si faca efectul datorita vreunui factor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca e fake, adica apa chioara in loc de vaccin.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu prea are cum... e facut in asa fel incat sa nu poata fi impiedicat sa actioneze in organism

| ambicio a răspuns:

Cred ca nu deoarece vaccinul determina o producere de anticorpi mai mare, practic prin vaccin iti sunt introdusi in organism "bacterii pe jumatate moarte" care iti pregatesc organismul sa lupte mai bine

| weirdfirefly00 a răspuns:

Este posibil dar este foarte improbabil sa se intample asa. La orice vaccin sau medicament pot exista efecte adverse minore dar rar si foarte foarte rar efecte majore, adica de poate vorbi de 1 caz la 1 miliom sau etc. Plus ca vaccinul se face de obicei preventiv deci in cazul unei rani pe care ai suferit-o sa nu te infectezi cu bacilul tetanic de la obiectul care te-a ranit dar cred ca e si aici putin probabil sa te infectezi. Oricum vaccinul merge aproape sigur. Nu iti fa griji.