| Radandam a întrebat:

Vaccinul antitetanos isi face efectul si la 7 zile de la intepatura? Astept pareri.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 7 zile e prea târziu.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Simptomele tetanosului sunt intre 3 si 30 zile, de ce ziua 7 ar fi tarziu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Pentru că vaccinul este făcut să prevină boala, nu să o vindece după ce apare. Vaccinul nu este un medicament care o vindecă după ce ea a apărut. După ce apar simptomele, este o boală mortală, se vindecă foarte greu.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Alte surse zic intre 2-50 zile pot sa apara primele simptome

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Stiu,dar daca eu fac vaccinul la 7 zile, si primele simptome apar dupa 20 de zile sa zicem are timp sa isi faca efectul.Depinde de infectie ce si cum...

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Ma bazez si pe faptul ca l-am facut acum 4 ani si mai am anticorpi, plus ca am inceput sa iau antibiotic mai devreme sa fac vaccinul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Da, dar repet. Te-ai infectat cu tetanos și nu știi. Când boala se instalează, mușchii se tetanizează, și nu mai poți respira și mori.
Astfel, te-ai infectat. Dar virusul care a intrat în tine nu a început să te îmbolnăvească.
Ce face vaccinul. Este foarte pe scurt și imperfect niște viruși tocați, care nu reușesc să te îmbolnăvească dar trimit semnale corpului să formeze niște celule soldat, care sunt specializate în distrugerea virusului. Asta se rezolvă în câteva zile după vaccinare. Acum, virusul băgat în tine din pământ, de pe cuiul ruginit, etc, care e deja acolo în tine, întâlnește acei anticorpi acele celule soldat anti virus. Astfel nu se mai ajunge la boală, la simptome.

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Medicul să îți spună, că eu degeaba repet, vorbim limbi străine, du-te la medic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Nu există antibiotic, virusurile nu pot fi distruse cu antibiotice. Dacă s-ar putea, s-ar da la bolnavii de coronavirus antibiotice.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Antibioticele sunt pentru bacterii, nu pentru virusuri, este o diferenta, se pare ca faceti confuzii

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Și eu ce am spus? Iar vorbim limbi străine. Nu mai continua, că nu răspund.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Ai spus"virusurile nu pot fi distruse cu antibiotic", tetanosul este o bacterie, iar antibioticele combat bacteriile