| asdfghjkl9 a întrebat:

Se poate confunda sangerarea din timpul sarcinii cu menstruatia? Am citit pe net ca sangerarea apare la o saptamana dupa contact sexual. Eu am avut la doua zile dupa acesta, exact cand trebuia sa imi vina, si presupum ca nu a fost vorba de sangerare. Plus, dupa ce a trecut, am fost balonata, am avut dureri de cap, si am fost obosita. Este posibil sa fiu insarcinata, sau poate fi doar din cauza hormonilor datorati dezvirginarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul incriminat a fost practicat cu 2 zile inainte de inceperea menstruatiei. In acea perioada in organismul femeii nu mai exista un ovul viabil care sa poata fi fecundat deci devine imposibila producerea unei sarcini deci nu se poate produce nici NIDATIA in urma careia sa poata aparea acea sangerare minora. De fapt sangerarea de nidatie se reduce la cateva pete de sange si in cazuri cu totul exceptionale se poate produce chiar si o foarte slaba sangerare de maxim 1-2 zile. Disconfortul de dupa dezvirginare este normal sa fie resimtit de majoritatea femeilor sub diferite forme. In cazul descris de tine practic este imposibil sa ia nastere si sa se instaleze in endometru o sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere si sa stii de acum incolo ca : In nici un caz nu poti fi insarcinata deoarece MENSTRUATIA se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU menstrual. In consecinta prin menstruatie se elimina vechiul ovul "mort"/degenerat" care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata si incepe un nou proces de pregatire a organelor reproducatoare in vederea unei noi incercarii de procreere. In cazul in care menstruatia actuala va decurge la fel/comparabil cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se putea confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.