Bula
| Bula a întrebat:

Se poate face jogging daca am suflu sistolic? Dar drumetii? Daca da, care este limita, cand stiu daca depasesc limita periculosului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cornelia_7230 a răspuns:

Insusi organismul tau iti da limita in tot ceea ce faci. Totul e sa-l asculti si sa respecti ceea ce-ti cere si-ti poate oferi. Omul are dorinta de a-si depasi limitele, dar, in cazul tau e mai bine sa nu o faci. Asta nu inseamna ca sa nu faci jogging, daca asta iti doresti, dar atit cit iti permite organismul tau. Iar de drumetii, fii fara grija, ca aerul curat face bine oricui, numai ca in panta trebuie sa faci pasi egali ca si efort, adica sa nu alternezi mersul rapid cu cel foarte lent. Mai bine iti gasesti limita usor suportabila, adica ritmul agreat de organismul tau, pentru a nu-i impune inimii alternante de efort.

3 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Eu astept raspunsul lui bula la intrebarea asta big grin care cu siguranta te va indemna sa faci jogging... uite totusi parerea mea...acea intepatura la inima care o simti tu poate aparea oricand... dar daca apare atunci cand faci jogging sau alt sport care presupune un oarecare efort fizic, atunci pot aparea complicatii mai mari...si eu am suflu sistolic, a trebuit sa renunt la atletism...toti (dar toti) doctorii la care am fost mi-au zis ca este recomandat evitarea efortului fizic... drumetiile inseamna altceva...asa cum a zis si cornelia, atat timp cat nu variatii bruste de viteza nu are treaba...si sa ai grija la dealuri, sa nu te fortezi prea mult chiar daca esti tu viteaz de felul tau...ca sa te convingi de ce ti-am zis, intreaba orice medic cardiolog (in afara de bula! big grin )

| mereu a răspuns:

Parerea mea? ai voie... am doar 16 ani, am si eu aceeasi problema + altele happy ...suflu sistolic, nu reprezinta un pericol pentru sanatate,,, eu doar cu suflul sistolic, m-as reapuca de kaiac-canoe ( unul dintre cele mai grele sporturi ) dar mai am si biscupidie aortica. ( cred. o poveste mai lung maine aflu daca mai pot sa fac kaiac :X:X, si in cautarea raspunsurilor pana sa il aud pe cel al doctorului... caut site`uri si forumuri, asa am dat si de acesta... ) daca vrei sa vorbim. ursuletz_pishoi id`u meu. poate un sfat din partea ta pentru mine, din partea mea pentru tine... whatever... salut

| mereu a răspuns:

Da. mai multe informatii ursuletz_pishoi id`u meu de mess... am doar 16 ani dar crede-ma stiu destule despre defectele inimii sau aceste "probleme" care nu reprezinta un risc pentru sanatate. salut