Întrebare recomandată | мιнαɛℓα36 a întrebat:

Se poate muri de "inima rea"? E mit sau realitate?
Tu cum iti protejezi inima? (la propriu si la figurat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e mit! se intampla! acum, depinde de fiecare individa/individ cum trateaza/interpreteaza problema, cat de sensibil este, cum stie sa reactioneza la cauza care-i poate provoca supararea. trebuie gasit un mod de auto protejare, indiferent care a fost motivul ce a dus la suparare. sunt multe de spus. cat despre protectie....la propriu se poat face controale la cardiolog in cazul in care apar neplaceri. si pentru siguranta ar trebui ceruta parerea a doi cardiologi cu oarece experienta. la figurat evit excesul de produse care pot cauza indirect probleme inimii(ex: bauturile acidulate gen cola, fumatul excesiv) si incerc sa nu-mi "incarc"creierul cu probleme nesimnificative. citesc, ascult muzica care-mi creeaza o stare de bine(melodii foarte ritmate in general), urmaresc emisiuni, situatii comice. joaca a doi catei, pisoi poate sa-ti dea o stare pozitiva. sau, orice altceva care ma scoate din monotonia gri a vietii. depinde si de ce fel de individ/individa esti!

26 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, de ce?
Faci infarct de invidie/ mare supărare/ etc.
Îmi respect sănătatea!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Cu un http://i.imgur.com/f0229Ly.jpg ţişor.;;)

Apache
| Apache a răspuns:

Nu e mit 100 %.

Citisem acum ceva timp ca o depresie sustinuta poate cauza modificari ale ritmului inimii...cu alte cuvinte aritmii.

In general sunt inofensive, dar daca devin severe pot fi fatale.

Psihicul e legat de trup.
Un om care a trecut printr-o drama emotionala severa are de suferit si fizic nu doar mental.

De la problema asta cu inima...pana la slabirea sistemului imunitar.

| BiuL a răspuns:

Da. Din pacate nu imi amintesc exact cum se cheama sindromul.
http://www.ziare.com/articole/moarte+inima+rea
"Durerea de a pierde pe cineva iubit poate curma chiar viata, arata un studiu recent publicat in jurnalul Epidemiology."

| Narcis2007 a răspuns:

Nu mori de "inima rea" dar emotiile negative foarte puternice pot slabi inima(am citit mai demult undeva)

| bestialu96 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva... poate mori din cauza la infarct sau ceva. intreaba-ti medicu de familie

| cristimihailov a răspuns:

Incearca sa citesti articolul urmator:

http://www.descopera.ro/......etatorilor

Pe scurt, da. Se poate.

| PedoBarbie a răspuns:

Şi de prostie se poat murii, darămite de inimă rea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1) Se poate muri prin complicatiile care ti le da ''inima rea'' respectiv depresia (care netratata poate duce la suicid) si hipertensiunea arteriala (care poate duce la atac vascular cerebral).

2) Sunt prea tanar ca sa iau aspacardin sau antihipertensive.

| MaliciousDeath a răspuns:

E un inceput...asa-zisul "sindrom al inimii frante".
http://www.sfatulmedicului.ro/......rante_6084

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Involuntar nu se poate muri de inima rea. Insa sunt oameni care au murit de inima rea fiindca si-au luat singuri viata.
"Inima rea" in contextul tau, expresia luata ca pe o metafora inseamna necaz, suparare, of la inimioara. Omul are ratiune deci trebuie sa gandeasca pozitiv, sa gaseasca solutii de rezolvare a tuturor problemelor nu sa moara pentru ele. La propriu discutand iti protejezi inima mergand macar o data pe an la medic pentru o investigatie care sa scoata la iveala posibile afectiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cautat odata si am gasit doar o boala care iti facea inima sa semene cu o capcana
"It is the hallmark bulging out of the apex of the heart with preserved function of the base that earned the syndrome its name "tako tsubo", or octopus pot in Japan, where it was first described."
however am gasit asta
http://24.media.tumblr.com/......1_1280.jpg
mi-am protejat mereu inima cu frica pe care o am pentru mine. ar trebui sa schimb lucrurile astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de sensibilitatea persoanei. Dar daca persoana respectiva plange mai mereu, se consuma cu ganduri negative cam tot timpul nu cred ca ar ajunge pe un drum bun. Inevitabil se va neglija. Probabil ar manca mai mult sau mai putin. Probabil s-ar afunda in vicii. Dar acum depinde si de puterea fiecaruia. Nu cred ca este un mit.

Nu mi-o protejez. Imi cumpar moartea singura zi de zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine-i oarecum realitate. Mă enervez în ultimul timp și mă înțeapă inima, și capu' și tot.
Până acum n-am inițiat vreo formă de protecție a stării mele de sănătate, dar o să încep să mă feresc de idioți, ori mă prefac într-unul.

| 0x11111051 a răspuns:

La propriu - coastele ti-o apara =D plus nu fumez, nu consum alcool, nu consum droguri

la figurat - nu cred in dragoste la prima vedere si la tot rahatul de acest tip.

| Deliiiia a răspuns:

Da, o gandire negativa afecteaza atat psihicul, cat si fizicul.

| Emmett a răspuns:

Trebuie sa iei medicamentele pe care le spune doctorul. Mit, dar oricum este urat sa fi rau, zgarcit, bagaret si mofturos.

| Valyy06 a răspuns:

Mit.Si,traieste-ti viata cum vrei!

| R0ckY01 a răspuns:

In Romania de azi, se poate muri de orice... atata timp cat mergi la spital cu un picior rupt si ti-l pune pe celalalt in ghips...

| Nicoll3 a răspuns:

Îți pot răspunde doar la ultima întrebare. În primul rând, îți protejezi inima la propriu făcând mult sport și trăind o viață sănătoasă. În al doilea rând, la figurat, îți poți proteja inima fiind indiferentă, dar totuși nici de piatră. Iubește, dar nu te îndrăgosti. Oamenii reacționează diferit și uneori prostesc la o despărțire. Iartă, dar nu uita. Este important acest lucru pentru a nu suferi sau pentru a nu fi fraierită ușor din nou, pentru că înveți din greșeli. Toate astea depind de fiecare persoană, de fiecare comportament și de fiecare temperament. Sper că am putut fi de ajutor!

| CosminRogoz a răspuns:

Cu mai multă indiferență față de problemele nesemnicative happy

| BeiibiiiiLove a răspuns:

Este un mit, adica sa mori de inima rea..mai rar se aude asa ceva tongue Stai linistita

| Mihaa144 a răspuns:

E mit. Trăieşteţi viţa cum vrei.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Mihaa144):

Da...stiu! Suntem prea inconstienti, ca sa ne mai gandim si la sanatate! happy

| MrUnknown14 a răspuns:

NU EXISTA ASEMENEA PROSTII! ...cand vei muri.vei muri pentru ca asa a fost sa fie...sau iti alegi momentu pentru a murilaughing daca esti sinucigasa

| CalugherVladislav a răspuns:

La propriu inima se protejează prin sport și ocolirea stresurilor!