| Victoria18 a întrebat:

Se poate murii de la un colon iritabil? Sau se poate agrava? Adica, ma refer, sa faci de la el vreo boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate muri si nici nu poate sa iti da probleme reale. Colonul iritabil este o boala functionala, arata ca esti stresata dintr-un motiv si iti descarci stresul astfel. E suficient sa faci sport si sa nu te mai preocupi de acesta problema si se va ameliora fantastic.

| RAY a răspuns:

Si eu am colon iribitabil si nu am murit,dieta proasta,stresul, nervi, isi recomand multe lichide, fructe, legume,, sport

| Violleta2022 a răspuns:

Citeste aici, parerea unui medic de specialitate:
http://www.hepatite.ro/......abil-3450/

| Donsavas a răspuns:

Doamna doctor are dreptate. Colonul iritabil nu este un pericol pentru tine. Sportul este un protector cat se poate de bun pentru sanatatea ta.