| IceCreamDoll a întrebat:

Se poate opri cresterea la varsta de 15 ani? Sunt fata si mi-e groaza ca nu o sa mai cresc deloc si daca ma uit pe strada vad numai fete inalte. Eu am 1.65, dar e putin zic eu. Anul trecut am crescut un cm si anul asta am mai crescut jumate de cm. Vara asta am facut si inot, si vad ca nu m-a ajutat deloc. sad Ce se poate face? Se pot lua ceva pastile pentru crestere in inaltime? Trebuie sa fac niste exercitii speciale acasa sau la o sala? Mentionez ca am avut o crestere rapida in intervalul 7-12 ani. Am nevoie de sfaturi. Funda + voturi. Multumesc celor care vor raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu esti deloc mica, desi fetele cresc si se dezvolta pana la varsta de 18 ani deci mai ai timp sa cresti eu am 1, 73 si eu zic ca sunt prea inalta adica nu pot sa port tocuri deoarece voi fi prea inalta.deci mai ai timp sa cresti.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy dar cat ai vrea sa ai la 15 ani? inca esti in procesul de crestere, iar apoi mai este o zicala: "Cum e gaina, asa e si puiul" daca parintii tai sunt inalti, te poti astepta sa mai cresti, dar daca, e invers... Dumnezeu poate face o minunewinkingsmug
app.Esentele tari, in sticlute mici se tinwinkingsmug

| Anonima568 a răspuns:

Dupa ce iti vine ciclul, mai cresti 2-3 cm si dupa aia gata, din pacate

| EmaS a răspuns:

Fetele cresc pana la 18-19ani.Vrei sa iti adaugi cativa centimetri in inaltime? Nici o problema. Ai la indemana cea mai sanatoasa metoda posibila: sportul. Acesta da un impuls cresterii in inaltime, cu singura conditie sa nu fie prea intens, caz in care ar putea sa duca la deviatii ale scheletului, dureri musculare, articulare sau osoase.

Asadar, daca nu ai implinit inca 20 de ani si nu ti s-au inchis cartilajele, cresterea in inaltime poate fi stimulata. Principalele oase la care trebuie sa lucrezi sunt coloana vertebrala si picioarele. Acestea au capacitatea de a-ti creste statura prin faptul ca sunt indeajuns de flexibile cat sa fie intinse, printr-o pozitie corecta si prin exercitii.

Inotul

Fara doar si poate, inotul ajuta la o dezvoltarea armonioasa a corpului. In plus, acesta este cunoscut ca unul dintre cele mai eficiente exercitii de stretching pentru coloana vertebrala si pentru intreaga musculatura. Ba mai mult, unii oameni il considera drept cel mai bun exercitiu de intindere din perspectiva cresterii in inaltime.

Dintre toate stilurile de inot, stilul bras (sau popular "broasca") este considerat drept cel mai solicitant din punct de vedere al intinderilor si, implicit, cel mai eficace pentru cresterea in inaltime.

Sfat: inainte si dupa sedinta de inot, trebuie sa consumi cantitati suficiente de proteine si carbohidrati. Rezultatele se vor situa undeva intre 1 si 2 centimetri.

Baschetul

Daca vrei sa cresti ceva mai mult in inaltime, intre 6 si 10 centimetri, trebuie sa intri in sala de sport si sa te pui pe treaba. Sariturile in inaltime declanseaza o reactie naturala de intindere a oaselor, care devin mai puternice si se pot lungi cu cativa centimentri. Mai mult, daca nu ai mai facut exercitii sport pana acum, cresterea in inaltime va fi cu adevarat mare.

Sfat: daca nu esti pasionata de baschet, poti opta pentru handbal sau volei. Sunt foarte asemenatoare baschetului in ceea ce priveste capacitatea de alungire a oaselor

| Bi3 a răspuns:

Esti increstere stai linistita o sa cresti. dar cum a spus si caramela. daca parintii tai sunt scunzi atunci nu cred ca vei mai creste. Daca sunt inalti vei creste fara probleme.
Nu conteaza ca vezi numai fete inalte daca asa le este tiparul!?
Nu te baza niciodata pe inaltime. oamenii mici pot face lucruri marete. :*

| IceCreamDoll explică:

Parintii au inaltimile urmatoare: tata are 1.89 si mama are 1.63. Eu zic ca sunt destul de inalti ambii.

| BrunetteGirl01 a răspuns:

Daca parintii tai au cam aceiasi inaltime(in jur de 1, 65) e foarte probabil sa nu mai cresti. Oricum 1.65 nu e o inaltime asa mica, e potrivita. Baschetul ajuta la cresterea in inaltime, deci daca vrei cativa cm in plus apucate de acest sport. Bafta!

| Alyra a răspuns:

Cunosc senzaţia aia când mergi pe stradă şi vezi doar fete înalte. Parcă aş fi un boboc. :((
Dar tu ai 1, 65 :).Eu nu am decât 1, 61. :(
A spus ''NebunaDupaTaylor'' că după ce îţi vine ciclul nu mai creşti decât 2-3 centimetri. Sincer...de când mi-a venit ciclul am crescut doar exact 3 centimetri. Şi mi-a venit la 11 ani. La mine s-a adeverit. :((
Să îţi răspund la întrebare:
Există un calcul care poate determina înălţimea la care vei ajunge. Aduni înălţimile părinţilor, îmarţi la 2 şi scazi 5. :)
(189+163)/2-5=352/2+5=176-5=171. Wow! Marja de eroare a calculului este +/-5 centimetri. 171-5=166
Se pare că vei mai creşte cel puţin 1 centimetru. Mai mult nu e garantat, dar un centimetru sigur mai creşti. :)
Există exerciţii speciale pentru creştere. Nu ai nimic de pierdut dacă le încerci:
http://blogulsportivilor.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Îţi urez succes!

| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care au avut rezultate foarte bune, am crescut peste 5 cm de la ele, uite le gasesti aici, are si in format video:
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/