| nucă a întrebat:

Se poate pune ghips peste o rana deschisa? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbești de o fractură deschisă. Se pune aparat gipsat cu fereastră, zona unde este rana trebuie protejată și curățată până la vindecarea completă, restul porțiunii se gipsează fără nicio problemă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, se poate.Se lasa o fereastra(se taie din el ) pentru a putea pansa rana.

| Reek54 a răspuns:

Nu, nu se poate asa ceva.

| Andrei233 a răspuns:

Glumesti.Nu.

| Mâncărici a răspuns:

Mai intai trebuie lasata rana sa se vindece, dupa care se va pune ghipsul deasupra membrei sau parte a corpului afectata!

| BiancaDuta a răspuns:

Neversad

| vanessa001 a răspuns:

Nu, in nici un caz uite ce a patit un copil pentru ca doctorul i-a pus ghips pe rana deschisa : http://observator.a1.ro/......36085.html Funda?

| Cinar_Adi_1990 a răspuns:

Nu