| Ajay a întrebat:

Se poate sa faci un atac de panica din senin dar fara să suferi de tulburare anxioasa sau alte boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca te sperii foarte tare intr-o situatie neasteptata, neintalnita si ne-gandita anterior.
Tocmai din acest motiv, este bine sa te gandesti ANTICIPAT la diferite situatii vazute /auzite si la moduri de a solutiona cat mai calm si logic acele situatii.
Astfel vei putea sa-ti creezi o stare de "deja vu" in cazul daca ajungi in situatii asemanatoare, vei putea gandi fara panica si logic, cum sa gasesti rezolvare cat mai buna.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ca persoana care face atacul de panica nu stie ca are si anxietate, fiindca starea de panica apare cand anxietatea este demult instalata, dar persoana nu este constienta ca o are.

| Frank51 a răspuns:

Mai rar.

| Mirel4412 a răspuns:

Intai trebuie sa vezi de ce ai facut atac de panica: unde erai, cu cine erai, ce faceai, ce mancai, ce ascultai, erai stresat.
Un atac de panica poti sa- faci spontan cand esti intr-o situatie foarte grea, sa zicem ca te ineci cu mancare sau te lovesti foarte tare etc... Dupa experientele astea care iti raman tie in minte ca fiind groaznice se pot transforma in anxietate fata de actiunea respectiva sau o fobie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Poți suferi un atac de panică și din cauza unei situații stresante apărute brusc.
Citește aici mai mult :

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/tulburarea-de-panica

| Vasile2003 a răspuns:

Da

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

De obicei atacurile de panica apar din cauza expunerii la stres constant. Vezi aici mai multe despre atacuri de panica https://suntmamica.com/atacuri-de-panica-simptome-cauze-si-tratament/