| xhitarox a întrebat:

Bună, în ultima lună m-am confruntat cu urmatoarea problemă. Am ajuns la urgențe cu palpitații, tensiune, dureri de coaste în partea stângă sus. Mi-au făcut un EKG care a ieșit normal iar diagnosticul a fost de nevralgie intercostală, lipsa mare de calciu și tulburare anxioasă/atacuri de panică). Două săptămâni am urmat tratamentul cu calciu iar la o zi după ce l-am terminat am făcut iar aceași "criză", lipsă de calciu sau atac de panică după cum l-am diagnosticat eu. Iar de atunci trăiesc într-o frică constantă, mă sperii la orice mică durere crezând că poate e ceva grav, că poate am să mor. Recent am fost și la medicul de familie și mi-a spus același lucru : atac de panică. Atacurile se manifestă astfel : palpitații, amețeli, dureri în zona toracică, dificultăți respiratorii, amorțeala mâinilor, iar durata este de câteva minute sau câteva ore. Frica și întrebarea mea e : sunt într-adevăr atacuri de panică/căderi de calciu sau am probleme cu inima(asa cum imi tot spune mintea mea)?

1 răspuns:
| Miki15Mouse a răspuns:

Nu sunt medic, dar presupun ca toata problema e in cap. Te-ai convins ca esti bolnav/a si dupa ce ai terminat tratamentul sau inceput atacurile de panica, asa presupun ca ele sunt.