| anonim_4396 a întrebat:

Se poate trăi normal cu sindromul sjogren? Poate fi ținută sub control aceasta boala încât să ai o viață normală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să respecți tratamentul indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu tratament sistemic da fără tratament ajunge sa atace organele fiind o boala autoimuna aceasta boala cronica autoimuna duce la complicații grave dacă este netratata sub tratament se poate gestiona boala mai bine
Trebuie evitat dulciurile artificiale alchoolul alimentele picante ce iriga gura precum alimentele picante hidratare trebuie sa fie corespunzătoare și o alimentație bazata pe multe fructe și legume. Boala poate întra în remisie și atunci e inactiva nu mai da simptome specifice bolii
Trebuie ținut un regim fără grăsimi saturate și zahar. Aceasta tulburare poate fi primara sau secundara este determinata de factori genetici sau de mediu, infecții virale sau bacteriene de obicei este asociat cu alte boli autoimune este destul de greu sa o ții sub control chiar și cu tratament depinde în ce stadiu ai depistato și tratato. Primele simptome apar la nivelul ocular și bucal prin uscarea ochilor și iritația lor apoi prin uscarea excesivă a gurii deci e nevoie de mai mulți medici fiind o boala sistemica și trebuie sa colaboreze între ei. Ma gândesc ca nu ai tu aceasta boala toate bolile autoimune sunt de temut

| PsyhoChild a răspuns:

Nu cred mai ales daca vrei sa te angajezi iti apare pe fisa medicala si nu se cauta oameni bolnavi.