| 524fhxj a întrebat:

Se poate trai o viața normala cu diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă e diabet de tip 2 se poate trai absolut normal, poți chiar sa te vindeci intr-un fel. Dacă ai de tip 1 atunci nu e o viața chiar normala, trebuie sa te ții de tratament, sa ai mare grija la alimentație și sa ai grija sa nu apăra complicații.

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Se poate trai, cu unele renuntari, cu grija si ambitie. Nu e chiar usor, dar se poate trai aproape normal.

| RAY a răspuns:

Da, dar trebuie sa ai grija la alimentatie si find sanatos

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate, tatal meu traieste de 25 ani... bineinteles tot de atunci nu cred ca a mai mancat zahar, dar in rest ii este bine atat timp cat isi urmeaza tratamentul

| Donsavas a răspuns:

Diferenta intre a avea diabet și a nu avea diabet este originea insulinei tale. În rest, nu sunt diferențe importante. Oamenii sănătoși își secreta insulina în cantități normale, ceilalți trebuie sa monitorizeze și sa ajusteze sau sa și administreze insulina din surse exogene.

| CleanHeart a răspuns:

Da, cu grija!
o seara frumoasa! happy