| anonim_4396 a întrebat:

Se tin cursuri pentru formare laboranti microbiologie, biochimie (pentu analize medicale )? cu diploma?
Unde si cat dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Pentru putea lucra in acest domeniu laborant, biochimist, biolog trebuie sa urmati o facultate de medicina, biologie sau biochimie( durata studiilor 3 ani) urmand ca ulterior sa urmati cursuri postuniversitare sau un master intr o anumita specializare a ramurii pe care ati ales o. aceasta va confera dreptul de a interpreta analize si de a stabilii un diagnostic de specialitate. puteti profesa intr un laborator si pe pozitii inferioare ca asistent - prelevare probe, pregatire probe, inregistrare, etc.

2 răspunsuri:
| Medan1 a răspuns:

Eu am urmat la Targu Mures, cursuri pentru formare"asistent medical de laborator", in perioada 2001-2003, in cadrul Sc Postliceal Sanitare 'Carol Davilla'. Am fost ultima generatie, insa...de atunci nu s-a mai format clasa pentru aceasta specialitate. Din cate am auzit, s-ar putea ca in perspectiva sa fie regasit profilul, in cadrul Facultatii de Medicina, sub forma de colegiu, cam atat stiu...