Întrebare recomandată | Lavinia_7573 a întrebat:

Sunt Lavinia.
As vrea sa știu care este diferența între biochimie si biochimie tehnologică?
Dacă as urma specializarea biochimie tehnologică, după absolvire as putea lucra intr-un laborator de analize medicale?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| DragosZamfir1995 a răspuns:

Buna.
Poti lucra linistita in orice laborator dupa absolvire la specialitatea biochimie tehnologica. Am facut si eu asta si iti spun din experienta

1 răspuns:
| BoboM a răspuns:

La biochimie faci in principiu chimie organica si anorganica, si biologie atat anatomie cat si vegetala. Notiuni de baza, lucruri normale. La tehnologica te pregatesti pentru utilizarea lor in laboratoare gen criminalistica, teste adn, examene medicale. Lucrezi mai mult cu cifre si cu multa exactitate, in schimb la biochimie se merge pe elementul(specimenul-omul, animalul, vegetalul) tipic, sanatos, cu presupuneri de malformari, boli uneori