| WhatABeautifulDay a întrebat:

Semintele de urzica sunt toxice sau comestibile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu sunt toxice dar nici nu sunt bune de mancat!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nici una, nici altadar nu mananca nimeni asa ceva.

| Harley18 a răspuns:

Mai bine usuca niste frunze de urzica si fa un ceai. laughing

| DOOOPX a răspuns:

Nici toxice, dar nici comestibile...

Dar oricum"
Semintele de urzica sunt un bun adaptogen. Ajuta in caz de stres, intaresc suprarenalele, plus ca sunt incarcate cu minerale si oligoelemente. Semintele insasi contin, de asemenea, grasimi sanatoase, insa nu stiu sigur daca sistemul nostru digestiv poate ajunge la ele. Daca ai facut vreodata fertilizator (ingrasamant) din urzica, macerat timp de 2 saptamani, si ai folosit urzici cu seminte, atunci stii ca in timp ce restul plantei se dizolva, semintele vor reusi sa supravietuiasca si vor germina peste tot.

Succes