| Florin_4402 a întrebat:

Semne de la arsuri cu ulei incins

Buna as dori sa stiu daca imi ramana semne de la arsuri de gr 3-2 asa scrie pe foaie in prezent merg la pansat in fiecare zii si mi-a dat jos piele moarta, stiu ca e doar la inceput dar as vrea sa stiu daca voi ramane toata viata cu semene maro sau ceva de genul pe mana pe care m-am ars, am o pata mai mare in care a sarit mai mult ulei voi ce credeti cam in cat timp mi se duc daca se duc sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

Am si eu un coleg de clasa si are cam aceeasi problemasad, el are arsura de mic de la gradinita acum acum a 8-a si inca i-a mai ramas semn dar nu atat de tare, peste vreo 5 ani se va reduce mai mult decat jumate, dar iti recomand sa te dai cu cat mai multe unsori bafta, sa te faci bine iti urez!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zonele care au arusri de gradul 3 vor ramane cu cicatrici. Zonele cu arsuri de gradul 2 se vor vindeca in cativa ani.

| Florenta16 a răspuns:

Arsura de gradul 3 este deja foarte periculoasa. Este cel mai posibil sa ramai cu niste semne, dar se vor mai estompa daca vei continua sa te ungi cu creme si asa. Bafta si Craciun fericit!

| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

Fundita?(doar daca te-am ajutat)

| Florin_4402 explică:

Hm semne pai in 1-2 dispar ca ma gandesc nu o sa ramana toate viata acolo...

| Florin_4402 explică:

Apropo eu am fost la spital in prima seara in care m-am ars si am stat cam 2 zile in spital unde mi-a dat jos pielea moarta care zice ca se va regenera nu era asa grav mie mi s-a dus doar pielea acum am carne vie pe o parte in care am fost mai mare pata de ulei acolo zice ca se va regenera nu ma deranajeaza daca ramane putin maronie caci cu timpul epifiza se va regenera si nu o sa se mai vada asa grav sau chiar deloc cel putin sper... doctorul zice ca nu ramane semne ca in final nu o sa mai fie dar na.